Mandela töreninde çok büyük skandal

Mandela töreninde çok büyük skandal

Güney Afrika'nın eski lideri Nelson Mandela için dün düzenlenen resmi anma töreninde büyük bir skandala imza atıldı. Dünya liderlerinin konuşmalarını işaret dilinde anlatan çevirmenin 'sahte' olduğu; yaptığı hareketlerin ise hiçbir anlamı bulunmadığı ortaya çıktı

11 Aralık 2013, Çarşamba 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Afrika İşitme Engelliler Federasyonu tüm ülkenin izlediği canlı yayında görev alan, kimliği açıklanmayan çevirmenin yaptığı el kol hareketlerinin hiçbir anlamı bulunmadığını belirtti.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer13572","13572","201312","13572-86219.jpg","1", "0","Mandela töreninde çevirmen skandalı");

Federasyonun açıklamasına göre ülkede kullanılan işaret dili, Güney Afrika’nın 11 resmi dilini de kapsıyor. Ancak çevirmenin hareketlerinin ne Güney Arfika dilinde ne de İngilizcede bir karşılığı bulunuyor.

Federasyonun yöneticisi Bruno Druchen, “Televizyonda izlediğimiz görüntülerde Başkan Barack Obama ve diğer liderlerin yanında duran bu adam ellerini hareket ettiriyor ancak bu hareketlerin hiçbir anlamı yok” dedi.

AFRİKA HÜKÜMETİ 'AÇIKLAMA' HAZIRLIYOR!

Yayını izleyen resmi işaret dili çevirmeni Nicole Du Toit ise yaşananların büyük bir utanç olduğunu ifade etti ve “Bu tam bir sirk işi, gerçekten çok kötü. Yaptığı hareketlerin anlamını ancak kendisi anlayabilir” dedi.

Güney Afrikalı işitme engeli milletvekili Wilmahoudt da, Associated Press'e yaptığı açıklamada çevirmenin hareketlerinin bir anlam taşımadığını belirtti.

Associated Press haber ajansının görüş almak istediği Güney Afrika hükümetinden konuyla ilgili bir açıklamanın hazırlandığı öğrenildi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs aşısı, yaygın kullanım için şartlı olarak onayladı