Market alışverişinde tasarruf etmenin püf noktaları

Hepimiz mutfak ihtiyaçlarımız için marketlerden alışveriş yapıyoruz. Çoğu zaman ihtiyacımız kadar alsak da bazen tüketiciye yönelik bazı davranışlar ve kampanyalara kapılıp ihtiyacımızdan fazlasını da satın alıyor ve bütçemizi zorluyoruz. Peki bundan kaçınmanın, market alışverişinde ekonomik ve akılcı davranmanın yolu nedir? İşte faydalı bazı tüyolar...

14 Mart 2019, Perşembe 07:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

  • Marketlerde dolaşmak için almayacağınız ürünlerin durduğu rafları kullanın. Örneğin kediniz yoksa kedi mamalarının durduğu koridoru geçiş için kullanabilir, böylece sırf gözünüze ilişti diye gereksiz parçalar almaktan kaçınabilirsiniz.


  • Yanlışlıkla bir koridora girdiğinizde arabanızı sağa sola çarpmadan rahatlıkla döndürüp çıkabiliyor musunuz? Muhtemelen hayır. Onun yerine koridorun sonuna kadar ilerleyip oradan devam etmek zorundasınız. Hem belki bu arada ihtiyacınız olduğunu fark etmediğiniz bir şeyleri de alabilirsiniz.  • Ortalama bir tüketici sadece dört tane ürünün fiyatını biliyor bunlar da ekmek, süt, yumurta gibi temel birkaç gıda maddesi. Bunun dışında alışveriş yaparken harcadığı para o ürünün maliyetinin altında mı üstünde mi buna dair hiçbir fikri olmuyor. Bu nedenle son alışverişinizin fişini saklayıp yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Fiyatları karşılaştırın. Eğer bir düşüş görüyorsanız stok yapmanın zamanı demektir.


  • Süpermarketlerdeki etiketlerde hiç tam fiyat görüyor musunuz? Fiyatların sonu hep ya 49, 90 ya da 99 kuruştur. Çünkü 4 lira 99 kuruşluk bir ürün aslında pratikte 5 lira olsa da beyniniz 4'ü algılamayı tercih eder. Dahası fiyat etiketlerinde para birimi de yazmaz. "Sadece 4.99!" Para birimi olmadan para harcadığınızı daha az hissedersiniz.


Kaynak: Hürriyet/Leziz

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Şubat 2020 )