Marmaris'te maden tepkisi

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nin yüzde 48'inin maden aramaya açılması ve 42 maden arama izni verilmesine çevrecilerin tepkileri dinmiyor

29 Ekim 2009, Perşembe 12:25
A A
Marmaris'te maden tepkisi

Marmaris Çevre Gönüllüleri, öğretmenevinde bir toplantı düzenleyip maden arama konusunda tüm karar vericileri istifaya davet etti. Dünyaca tescilli bir turizm beldesi olan Marmaris'in aynı zamanda Türkiye çam balı üretiminin yüzde 30’una sahip olduğunu da hatırlatan çevreciler, gıda üretim alanlarında sanayileşmenin yasak olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ da, “Doğal çevre kaybedilmeden anlaşılmayan, kaybedildiğinde ise kolay kolay yerine gelmeyen bir fenomendir. Bu doğal güzellikleri yok etmemiz değil gelecek kuşaklara koruyarak devretmemiz gerekir” dedi.

MADEN ÇIKAN YERE TURİST GELMEZ


“Maden çıkan yere turist gelmez” diyen Özbozdağ, “Marmaris'in gelirinin yüzde 90'ı turizmden kazanılıyor. Bu rakam da Türkiye turizm gelirinin yüzde 10’una denk gelir.

Her yıl 2 milyar dolar turizm gelirini siz gözardı edemezsiniz. Askeri alanlar hariç neredeyse tüm Marmaris'te maden arayacaklar. Getirisi belli olmayan bir kaynak için hali hazırda para getiren bir kaynağı yok edecekler. Maden çıktıktan sonra burada bulunan 60 bin yatağı nereye götüreceksiniz” diye konuştu.

'MARMARİSLİLER TAVIR ALMALI'


İsmail Özbozdağ “Madenin karşısında durmak tüm Marmaris'in sergilemesi gereken bir tavırdır. Madene karşı olan her türlü eylemde yer alacağımı buradan sizlere duyurmak istiyorum” dedi.

Doğuş Esat BERME/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.