'Maskaramı sürer çıkarım' diyenler: Maskara sürerken yapılan 10 hata

Maskara nasıl sürülür? Çok güzel bir soru. Çoğumuzun olmazsa olmaz makyaj ürünü olmasına rağmen, maskara sürmek konusunda kafa karışıklığı çok. İki göz, artı alt ve üst kirpik olmak üzere uyguladığımız için belki de makyajın en uzun kısmı. Bu nedenle hata yapma riskimiz giderek yükseliyor. Peki maskara sürerken en çok nerelerde hata yapıyoruz? Tek tek anlattık.

06 Şubat 2021, Cumartesi 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Fırçaya çok fazla boya almak

1. Fırçaya çok fazla boya almak

Maskarayı ne kadar çok sürerseniz o kadar yoğun bir görünüm elde etme düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. Aksine Ağır, topaklanmış ve muhtemelen birbirine yapışmış kirpiklerin nedeni maskara fırçasında kalan fazlalık. 


  2. Fırçayı şişeye batırıp çıkararak ileri-geri hareketler yapmak

2. Fırçayı şişeye batırıp çıkararak ileri-geri hareketler yapmak

Fırçayı maskara şişesinden çıkarırken ileri geri hareketler yapmak şişe içerisine hava girmesine neden olur ve maskaranın yapısını bozar. Bunun yerine maskara fırçasını nazikçe çekin ve spiral hareketlerle şişesinden çıkarın.


 3. Sürmeye uçlardan başlamak

3. Sürmeye uçlardan başlamak

Maskara sürerken kesinlikle diplerden başlamalısınız. Bu sayede maskaranın ağırlık yapmasını, dağınık ve topaklı olmasını engellersiniz. En doğru sürme biçimi maskarayı kirpik diplerinden başlayıp uçlara doğru sürmek.

4. Son kullanma tarihi geçtikten sonra sürmeye devam etmek

4. Son kullanma tarihi geçtikten sonra sürmeye devam etmek

Süresi geçen makyaj ürünlerini mutlaka değiştirmelisiniz. Özellikle de maskarayı. Üzerinde yazan tarihten sonra maskarayı kullanmak hem kirpik diplerinde enfeksiyona sebep olabilir hem de ilk görünüşte belli olmasa da yapısı değiştiği için kirpiklere kusursuz form vermeyecektir.

  5. Göz şekline dikkate almadan ezbere sürmek

5. Göz şekline dikkate almadan ezbere sürmek

Gözlerinizin şekli kirpiklerinize şekil verirken önemli bir detay. Gözlerinizin birbirine uzak olduğunu düşünüyorsanız gözlerin bitiş yerine kanat havası vermek gözlerinizin daha da uzak görünmesine neden olur. Bunun için gözlerinizi daha uzak göstermek için kirpiklerin bitiş yerine (kulağa yakın olan taraflarına) daha fazla hacim verebilir hatta tekli takma kirpikler kullanabilirsiniz. Gözlerinizi yakın göstermek içinse maskarayı göz pınarlarına yakın olacak şekilde uygulamalısınız. Gözleriniz olduğundan daha iri göstermek içinse kirpiklerinizi mutlaka kıvırın ve iki kat maskara sürün. Ve olabildiğince kirpiklerin orta kısmına yoğunlaşın.


 6. Sürdükten sonra bulaşmasını önlememek

6. Sürdükten sonra bulaşmasını önlememek

Bitmiş bir makyajın profesyonel durması için kirpik diplerine ya da göz kapağına bulaşmaması önemli. Bulaşmaları önlemek için fırçayı kirpik diplerine yapıştırmamak ve maskarayı sürdükten sonra 1 dakika kadar olabildiğince karşıya bakmak önemli. Eğer tüm bunlara rağmen bulaştıysa pamuklu çubukla kurumadan silerseniz maskara izlerini yok edebilirsiniz.

 7. Kirpik kıvırıcıyı maskaradan sonra kullanmak

7. Kirpik kıvırıcıyı maskaradan sonra kullanmak

Maskaranızı sürdükten sonra kirpiklerinizi kıvırıyorsanız onlara verebileceğiniz en büyük zararı veriyorsunuz demektir. Bu şekilde yaparak dökülmelerine bile sebep olabilirsiniz. Kirpik kıvırıcıyı daima temiz kirpiklerinize uygulayın. 

 8. Üst kirpiklerden başlamak

8. Üst kirpiklerden başlamak

Önce üst kirpiklere sürerseniz, alta geçtiğinizde gözlerinizi açtığınız için boyanın etrafa bulaşma riski çok olur. Maskarayı önce alta sürün, sonra üst kirpiklere sürün ki, temiz bir uygulama olsun. Üst kirpiklere maskara sürerken karşıya dosdoğru bakın ve kirpik dibinden başlayarak zig-zag hareketi ile sürün.

 9. Maskarayı gün içinde tazelemek

9. Maskarayı gün içinde tazelemek

Maskara gün içerisinde defalarca tazeleyebileceğiniz bir ürün değildir. Tazelenmesine gerek duymayacağınız suya dayanıklı ve kaliteli maskaralar tercih edebilirsiniz.


10. Makyaj fırçasını sadece yatay kullanmak

10. Makyaj fırçasını sadece yatay kullanmak

Kirpiklerinizin dibine maskara uygulamak en klasik tekniklerden birisi olduğunu biliyoruz. Fakat buna ek olarak maskara fırçanızı dik tutarak bir kat daha sürmelisiniz. Fırçayı dik tutup yukarı aşağı hareket ettirerek üst kirpiklerinizin dibine daha rahat ulaşabilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaş rengini açmak için 3 yöntem