Me Too (Ben de) hareketi ağır yara aldı

Hollywood’un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein’ı cinsel tacizle suçlayan ve #MeToo (Ben de) hareketini başlatan 30 kadın, 25 milyon dolarlık anlaşma ile davadan vazgeçti. Eşitlik mücadelesi ağır darbe aldı.

13 Aralık 2019, Cuma 08:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Amerikalı oyuncular Ashley Judd (51) ve Rose McGowan (46), Hollywood’daki sistemli cinsel tacizlere karşı iki yıl önce bir uyanış başlatmıştı. Ünlü yapımcı Harvey Weinstein’ı (67) hedef alan oyuncular, dünya çapında bir kadın hareketini tetiklemişti. Dünyanın dört bir yanından kadınlar maruz kaldıkları zorbalıkları duyurmak için cesaret bulmuştu.

Sosyal medyada “Me Too” (Ben de) başlığıyla açılan paylaşım zinciri, 12 milyon kadını birleştirmişti. Angelina Jolie, Natalie Portman, Gwyneth Paltrow gibi ünlü yıldızlar da Weinstein’ın tacizine uğradıklarını açıklamıştı. Öyle ki bu hareket, TIME Dergisi tarafından “Yılın Kişisi” ödülüne layık görülmüştü.

30’u aşkın davacıyla 25 milyon dolara anlaştı

30’u aşkın davacıyla 25 milyon dolara anlaştı

13'ü tecavüz iddiası ile 93 kadın Weinstein'i cinsel saldırı ile suçlamış ve 30’dan fazla kadın dava açmıştı. Tüm iddiaları reddeden Weinstein, skandalın patlak vermesinden 7 ay sonra ifade vermeye çağrılmış, kelepçelendiği görüntüler dünya kamuoyunun vicdanını rahatlatmıştı.


Kefalet ödeyen Weinstein, elektronik kelepçe ile bırakılmıştı. Weinstein’ın önceki gün görülen toplu taciz duruşmasından tüm dünya, kadınlar adına tarihi bir zafer bekliyordu. Ancak şok edici bir gelişme yaşandı. Weinstein, 30’u aşkın davacıyla 25 milyon dolara anlaştı. Üstelik hem suçlamalardan sorumlu tutulmayacak hem de cebinden tek kuruş çıkmayacak. Ödemeler iflas eden yapım şirketinin sigorta poliçelerinden yapılacak.

İki direnişçi

İki direnişçi

Anlaşmaya, süreci başlatan Ashley Judd’ın da dahil olduğu ortaya çıktı. Eşitlik hareketinde sembol kabul edilen davada Weinstein’ın aklanması, kadın hakları mücadelesinde ağır bir yara açtı. Sivil toplum kuruluşları anlaşmaya “Tarihi ihanet” diyerek tepki gösterdi.


Anlaşmaya davacı prodüktör Alexandra Canosa ve oyuncu Wedil David dahil olmadı. Para almayı “Onur kırıcı” bulan iki kadın Weinstein’ın hesap vermesi için savaşacaklarını söyledi.


***Ashley Judd, TIME kapağında da yer almıştı.

Ne olacak?

Ne olacak?

6.2 milyon dolar, 18 mağdur arasında paylaştırılacak, her biri 500 bin dolar alacak. 18.5 milyon dolar ise anlaşmaya dahil olacak diğer davacılar için ayrılacak ve davacılara mağduriyetin büyüklüğü oranında paylaştırılacak. Toplamda 47 milyon dolar ödenecek. Bunun da 12 milyon dolarını avukatlar alacak. Mahkeme onayladığında Weinstein toplu davadan resmen kurtulacak. Ancak 2006 ve 2013’te cinsel saldırıya uğradığını söyleyen iki kadının açtığı başka bir dava için yine mahkemeye çıkacak.

75’inci Altın Küre Ödülleri’nde herkes kırmızı halıda ‘Me Too’ hareketine destek için siyah giyinerek Hollywood’un en büyük dayanışmasını sergilemişti.


Soldan sağa fotoğraf: Laura Dem, Nicole Kidman, Zoe Kravitz, Reese Witherspoon, Shailene Woodley.

Koluna küfür yazdı

Koluna küfür yazdı

Hollywood’un sessiz kaldığı anlaşmaya ABD’li model Emily Ratajkowski (28) koluna yazdığı küfürle tepki gösterdi.

Kefalet bedeli 1 milyondan 5 milyon dolara yükseltildi

Kefalet bedeli 1 milyondan 5 milyon dolara yükseltildi

***Harvey Weinstein, e-kelepçeyi ‘fiziksel engelleri’ nedeniyle ihlal ettiğini iddia etti. Mahkemeye yürüteçle geldi.


***Weinstein’ın kefalet bedeli 1 milyondan 5 milyon dolara yükseltildi.

'Sapıklar bir arada'

'Sapıklar bir arada'

ABD’li milyarder Jeffrey Epstein, bu yaz pedofiliden tutuklanmış, hücresinde şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştu. Epstein, siyasi liderler ve milyarderlerle dostluğuyla biliniyordu. Suçlamalar, kadınları tuzağa düşürdüğü iddia edilen Epstein’ın sevgilisi İngiliz Ghislaine Maxwell’e yöneltildi.


Epstein’ın dostu İngiliz Prens Andrew da Epstein’ın sağladığı bir kadına tecavüzle suçlanıyor. Andrew’un 2006’daki partisinde konuklar arasında Epstein, Weinstein ve Maxwell’in olduğunu gösteren bir fotoğraf çıktı. Bu kare, “Sapıklık ağının kanıtı” olarak yorumlanıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Selma Ergeç ve Nur Fettahoğlu makyajsız görüntülendi