Mecidiyeköy'de metrobüse darbe

Yarından itibaren Mecidiyeköy Metrobüs İstasyonu'na erişim sağlayan altgeçit 15 gün süre ile kapatılıyor

30 Temmuz 2012, Pazartesi 12:44
A A

Fatih Sultan Mehmet ve Haliç Köprüsü'ndeki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle çok sıkıntılı günler geçiren İstanbul'un en yoğun istastasyonunda da peron genişletme çalışmaları başlıyor. Yarından itibaren Mecidiyeköy Metrobüs İstasyonu'na erişim sağlayan altgeçit 15 gün süre ile kapalı. Bu sürede yolcular, istasyona 100 metre mesafedeki üst geçidi kullanarak ulaşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada peron genişletme çalışmaları nedeniyle Mecidiyeköy metrobüs istasyonuna erişimi sağlayan alt geçidin yarın sabahtan itibaren 15 gün süreyle kapatılacağı duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi:


Metrobüs hattının en yoğun istasyonlarından biri olan Mecidiyeköy Metrobüs istasyonunda Peron alanının genişletilmesi, yürüyen merdiven ve asansör montajının yapılıp Ramazan Bayramına yetiştirilebilmesi için mevcuttaki iki erişim yolundan biri olan alt geçit 31.07.2012 Salı günü sabah 06.00'dan itibaren 15 gün süre ile kapatılacak.

Bu süre içinde yolcular; Metrobüs Mecidiyeköy istasyonuna erişimi 100 metre ilerideki mevcut yaya üst geçitten sağlayacak. İstasyon erişiminde problem yaşanmaması için yaya üst geçit merdivenlerinin genişliği iki katına çıkarıldı.

Yayaların karşıdan karşıya geçişleri kesintisiz hale gelecek.

- Bu çalışma ile mevcutta 5 metre olan Metrobüs istasyonu yaya peronu genişliği 8 metreye çıkarılacak.

- Proje kapsamında mevcut altgeçidin altına yapılacak olan 8 metre genişliğindeki yeni yaya alt geçidi ile Transfer Merkezi-Metrobüs İstasyonu-Metro İstasyonu arasında entegrasyon sağlanacak.

- Ayrıca bölgede Mecidiyeköy Viyadüğü ve araç yolları sebebiyle yayalar için sıkıntılı bir durum olan karşıdan karşıya geçişler kesintisiz hale gelecek.

- Ayrıca yaya altgeçidinde engelli vatandaşlar için asansör konulacak.

- Mecidiyeköy Metrobüs İstasyonundaki yoğun yaya talebini karşılamak için mevcutta 4 metre olan yaya merdiveni haricinde; biri inişe, biri çıkışa çalıştırılmak üzere 2 adet yürüyen merdiven konulacak.

- Metrobüs İstasyonu Metro Bağlantı altgeçidi arasında da hem asansör hizmet verecek hem de 2 adet daha yürüyen merdiven konulacak ayrıca sabit merdivende olacak. Altgeçidin tüm önemli çıkışlarında da yürüyen merdiven olacak.

- Mevcut yaya altgeçidi altında Mecidiyeköy Metro İstasyonuna doğru 8 metre genişliğinde yapımına devam edilen altgeçit bağlantısında, yürüyen bantlar ile yaya konforu arttırılacak ve yoğun talep karşılanacak.

Sinan BİLGİLİ, İstanbul DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.