Meclis'te 'dokunulmazlık' günü

Meclis'te 'dokunulmazlık' günü

TBMM Genel Kurulu'nda, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin ilk tur oylaması, AK Parti önerisi kabul edilirse bugün gerçekleşecek

17 Mayıs 2016, Salı 12:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TBMM Genel Kurulu’nda “dokunulmazlıkların kaldırılması” mesaisinin bugün başlaması planlanıyor. AK Parti, Anayasa değişikliği teklifinin öncelikli olarak görüşülmesi yönünde bugün grup önerisi sunacak.

Teklif, TBMM Anayasa Komisyonu’nda sert kavgalara yol açmıştı. Anayasa’ya, TBMM’de fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dair geçici madde eklenmesini öngören teklifin görüşülmesine dün başlanması planlanmıştı.
 


Ancak perşembe günü TBMM Genel Kurulu’nda toplantı yeter sayısı sağlanamayınca, AK Parti Grubu “16 Mayıs’ta başlasın” önerisini sunamadı. AK Parti, bugün TBMM Genel Kurulu’na “Dokunulmazlık öncelikli olarak görüşülsün” önerisini sunacak.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKTİRDİĞİNDEN İKİ TURLU OYLANACAK


Dokunulmazlık teklifi, Anayasa değişikliği gerektirdiğinden, iki turlu oylanacak. AK Parti önerisinin kabul edilmesi halinde, ilk tur oylama bugün, ikinci tur ise cuma günü gerçekleşecek. Meclis’e intikal eden dokunulmazlık tezkeresi sayısı 667.

Hakkında dosya düzenlenen milletvekili sayısı ise 138. 138 milletvekilinden 27’si AK Partili, 51’i CHP’li, 50’si HDP’li, 9’u MHP’li ve 1’i bağımsız.

‘İLK TURDA 330'UN ALTINDA KABUL OYU OLSA DA İKİNCİ TUR YAPILIR’

AK Parti’de Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan başlayarak tüm milletvekillerinin genel kurulda hazır bulunması kararlaştırıldı, izinler ve programlar iptal edildi. Partisinden fire beklemeyen AK Parti, en kötü senaryoya da hazır. Grup Başkanvekili Bülent Turan, “birinci turda kabul için gerekli 330’un altında oy çıksa da ikinci tur oylamanın yapılacağını” açıkladı. Turan, CHP’nin kamp programının da süreci etkilemeyeceğini söyledi.

‘DEMOKRASİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM’


HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Halkımızdan, dokunulmazlıklara ilişkin oylama sonucu ne olursa olsun demokrasi mücadelesine HDP etrafında devam edilmesiyle ilgili güçlü bir mesaj aldık” dedi. HDP olarak 10 ilde 100’e yakın toplantı yaptıklarını aktaran Baluken, “Halkımızın ‘İrademe dokunma’ mesajını büyük bir memnuniyetle Türkiye kamuoyuna ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

‘AK PARTİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI’


CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, dokunulmazlıkta ikinci turun CHP’nin cuma günü başlayacak Antalya kampına denk geldiğini anımsatarak, ertelenmesini istedi. Gök, kamp tarihini 1 ay önce, AK Parti yöneticilerinin “20 Mayıs’ta çalışma olmayacağı” sözü üzerine belirlediklerini vurgulayarak, “Meclis’te artık en kolay bir anlaşma dahi saatlerce görüşülmeden çıkmaz. Faturasını ağır ödetiriz” dedi.

Murat GÜRGEN / HABERTÜRK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altun: Cumhurbaşkanımız dünya devletlerinin dikkatini, İsrail’in uyguladığı devlet terörüne çekmeyi başarmıştır