Meğer suç Windows'ta değilmiş

Windows Phone 8'li telefonların çok eleştirilen bu zayıf noktasının altından bakın ne çıktı...

26 Mayıs 2013, Pazar 15:00
A A

Bilişim dünyasında ve kullanıcılar arasında yaygın olan bir efsaneye göre Windows Phone 8'li telefonlar, çoklu görevlerin altından kalkamıyor. Dilden dile dolaştıkça daha da sağlam bir şekilde yerleşen söylentilere bakılırsa WP8 işletim sistemi kullanan telefonlar, arka planda açık olan uygulamalara geri dönülmek istendiğinde çok yavaş tepki gösteriyorlar. Ancak Reddit'de yayınlanan kapsamlı bir makale, işlerin o şekilde yürümediğini iddia ediyor.

Windows Phone telefonlarda bir uygulama birkaç farklı durumda bulunabiliyor: Uygulamanın ön planda olduğu Activated durum; uygulamanın henüz sonlandırılmadığı ve hafızada yer aldığı Deactivated durum ve son olarak uygulamanın sonlandırıldığı ve hafızada da yer almadığı Tombstoned durumu. Uygulama geliştiriciler, uygulama ilk kez açıldığında tam olarak yüklenmesini geciktiren kodlar işletiyorlar. Ancak uygulamaları tasarlarken, uygulama açıldığında yani Activated aşamasında işletilmesi gereken kodların Deactivated ve Tombstoned durumlarında olup olmadığına dikkat etmiyorlar. Bu durumda da Deactivated durumundaki uygulama ön plana getirildiğinde, gereksiz yere bir gecikme yaşanıyor. Tombstoned durumundaysa uygulamanın açılması daha  uzun sürebiliyor.

Sonuç olarak, Windows Phone 8 işletim sisteminde çoklu görevlerin yavaş yürütüldüğü kabulünün kökeninde, geliştiricilerin, Deactivated durumundaki bir uygulama Activated durumuna geçerken dikkat edilecek çok basit ayarlamaları göz ardı etmiş olmaları yatıyor. Uygulamanın ilk kez çalıştırılmadığını, yeniden başlatılmakta olduğunu tespit edecek düzenlemeler yapılsa ve başlangıçtaki kodlar işletilmese bu sorunların da önüne geçilebilecek.

Resimlerle: Windows Phone'lu 9 canavar!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.