Melih Gökçek Erdoğan'dan özür diledi

17 Aralık-30 Mart sürecinde Başbakan'ın yalnız bırakıldığını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bu nedenle kendisinden özür dilediğini söyledi

14 Nisan 2014, Pazartesi 10:01
A A

Ankara'da, CHP'li Mansur Yavaş'ı geride bırakarak bir kez daha başkanlık koltuğuna oturan Melih Gökçek, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesinden Şaban Arslan'a konuşan Gökçek'e, Gezi sürecinin aksine 17 Aralık'ta sessiz kaldığı yönündeki eleştiriler soruldu.

"Başbakanımız bana kırılmakta haklı. O dönemde kendisini yalnız bıraktım" diyen Gökçek, Başbakan Erdoğan'dan özür diledi.

Gökçek'in açıklamalarından dikkat çeken bölümler şöyle:

"İnsanlar paralel yapıdan korkuyorlar. Çünkü paralel yapının söylediklerini yapmayan insanların, poliste tutulan zabıtlar ve yargıda alınan kararlarla çok kısa sürede mahkûm edilerek hapse atıldığını görüyoruz... İnsanların bu korkularını yenmeleri ve birlikte bu işi aşmamız gerekiyor

Bir zamanlar Türkiye'de askerlerden çekinirdik. Benim başıma sayısız olay gelmiştir. Sabrettik ve bu sorunu aştık. İnanıyorum ki zamanla bu işlerin de üstesinden geleceğiz.

Paralel yapıyı daha tehlikeli görüyorum. Asker bağırır çağırırdı ama kolundan tutup içeri atmazdı. Ancak darbelerde insanlar hapse atılırdı. Şimdi darbe olmadan, insanlara bazı suçlamalar yükleniyor ve hapse giriveriyorlar.

(17 Aralık'tan sonra 30 Mart'a kadar bir şey söylemediniz. Seçimi mi beklediniz konuşmak için?) Biraz öyle oldu. Bu konuda geç kaldığımız için Başbakanımız'dan da özür diledim.

(Başbakan Erdoğan'ın yalnız bırakıldığı görüşüne katılıyor musunuz? Size kırgınlığı var mı?) Yüzde 100 doğru. Başbakanımız tek başına bırakılmıştır. Kırgınlığı olmaması mümkün değil. Ben de biraz geriden geldim. Ondan dolayı da Başbakanım'dan özür diliyorum...

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.