Menopoz döneminde diş sağlığı tehlike altında!

Kadınlarda menopoz sonucu yumurtlamanın sonlanması ile âdet döngüsü ve doğurganlık da sona eriyor. Menopoz sürecinde östrojen üretimi azalıyor, kadınlar kemik ve eklem hastalıkları gibi sorunlara daha açık hale geliyor. Peki bunun diş sağlığı ile ne ilgisi var demeyin. İşte menopoz döneminde kadınları bekleyen diş sorunları... | Hazırlayan: Selen Serdaroğlu

18 Ekim 2021, Pazartesi 16:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğu kadın bu konuda çok bilgi sahibi olmasa da menopoz dönemi ile diş sağlığı konusunda en önemli bağlantı kadınları menopoz döneminde bekleyen kemik erimesi sorunları.

Kadınlarda menopoz dönemi ile birlikte azalan östrojen, kalsiyumun emilmesi için gerekli olan bir hormon. Eksikliği durumunda kemik erimesi sorunları ortaya çıkıyor. Üstelik tedavi edilmeyen diş eti iltihaplanması, diş kaybı gibi sorunlar çene kemiği erimesine de zemin hazırlıyor.

Bir kadında özellikle diş yoksunluğu söz konusu ise ve implant türü bir yöntemle yeni diş tedavisi yapılacaksa, burada kişideki kemik yoğunluğunun önemi büyük. Bunun da menopozla arasında ciddi bir bağ var.

Menopoz döneminde artan tehlike: Diş eti çekilmesi (Nevazil)

Menopoz döneminde artan tehlike: Diş eti çekilmesi (Nevazil)

Diş hekimliğinde periondotitist olarak tanımlanan diş eti çekilmesi menopoz dönemi diş sağlığı sorunlarından biri.

Diş etinin durduk yere iltihaplanmayacağını belirten Diş Hekimi Tamer Çakar, kemik erimesine bağlı olarak diş etinin çekilmesine neden olabileceğini belirtiyor. Çünkü artık altında bir destek kalmıyor. Halk arasında nevazil olarak da bilinen diş eti çekilmesinin bir diğer önemli nedeni ise tartar sorunları.

Menopoz döneminde diş eti çekilirken, aynı zamanda dişin aralarına kaçan, yeterince iyi temizlenmediği için biriken yemek artıkları diş eti iltihaplarına, enfeksiyonlara ve diş taşı sorunlarına zemin hazırlıyor. Bu da kemik erimesi sürecini üç kata kadar hızlandırabiliyor. Sonuç olarak menopoz döneminde diş kayıpları riskini artırıyor.

Menopoz ile birlikte kemik içindeki hücre sayısı değişiyor

Menopoz ile birlikte kemik içindeki hücre sayısı değişiyor

Menopozda pek çok değişken bulunuyor. Bir kişi erken menopoza girmişse, örneğin 30'larının başında menopoza girmişse çok fazla kemik kaybı yaşayabiliyor. Ancak sağlıklı bir menopoz süreci geçiren, beklenen zamanda menopoza giren bir kadında kemik erimesi görülmeyebiliyor.

Menopozda diş sağlığını etkileyen konu kemiğin erime derecesinden ziyade kemiğin kalitesi.

Sağlıklı bir insandaki kemik hücre sayısı ile menopoz dönemindeki bir kadının kemik hücre sayısının farklı olduğu belirten Diş Hekimi Tamer Çakar, menopoz dönemindeki bir kadının diş tedavilerinde kemiklerin yenilenme ve onarma gücünün ölçüldüğü bir test olan kemik densite testi ile tedavi şekline karar verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Menopoz döneminde implant tedavisi

Menopoz döneminde implant tedavisi

Menopoz döneminde diş eksiklikleri nedeniyle kişiye implant gibi bir uygulama yapılacaksa, bu tedaviler kemikle doğrudan ilişkili tedaviler. Çünkü implant tedavisi için kişinin ağız bölgesindeki kemiklerin kalitesinin iyi olması gerekiyor. Aksi durumda implant tedavisi tutmayabiliyor.

Alt çene ile üst çene kemiklerinin birbirinden farklı yoğunluklara sahip olduğıunu belirten Diş Hekimi Tamer Çakar, bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Üst çene çok çabuk erir, sünger kemik olarak adlandırılır. Alt çene ise kortikal kemiktir, mermer gibi sağlamdır. Buna rağmen, menopozdaki hastanın korkacağı bir durum bulunmuyor. Üst çene tedavileri, genellikle insan kaynaklı kemik ekleyerek gerçekleştirilir. Buna yönlendirilmiş doku rejenerasyonu adı verilir. Bu yöntemle hücrelere emirler vererek yönlendirmeniz mümkündür." diyor.

Eksik dişler kemik erimesini ve diş eti çekilmesini hızlandırıyor

Eksik dişler kemik erimesini ve diş eti çekilmesini hızlandırıyor

Bir diğer önemli konu ise eksik dişlerin tedavi edilmesi. İmplant tedavileri aynı zamanda dişte oluşturduğu yeni yapı sayesinde ağız bölgesinde kemik erimesini yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemi de bu yavaşlatmanın en önemli kahramanı.

Ayrıca son dönemdeki teknolojik gelişmeler sayesinde, kişinin implant tedavisi için yeterli kemik yoğunluğunun olmadığı durumlarda uygulanan; sonradan eklenen kemiklerin kişinin kendi kemikleri ile uyum sağlama oranı, kişide başka bir sistemik rahatsızlık yoksa, yüzde yüze yakın olarak belirtiliyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbahar-kış aylarında grip ve nezle olmamanın 25 yolu