Meral Akşener Posta'ya konuştu: Erdoğan'ın benimle ilgili açıklama yapmamasının sebebi cinsiyet farkı

Meral Akşener Posta'ya konuştu: Erdoğan'ın benimle ilgili açıklama yapmamasının sebebi cinsiyet farkı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündeme ilişkin Posta.com.tr'ye önemli açıklamalarda bulundu. Meral Akşener, NATO'daki fotoğraf skandalından, Cevher Cevheri'nin istifasına ve AK Parti'nin Atatürk açılımına kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı

19 Kasım 2017, Pazar 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Posta.com.tr / ÖZEL
Serap Belovacıklı
 

İYİ Parti lideri Meral Akşener Edirne'de Posta.com.tr'nin  sorularını cevapladı. Akşener,  İYİ Parti kurulduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile hiç temasının olmadığını söyledi. NATO tatbikatındaki krizi 'Kabul edilemez' olarak değerlendirdi. Erdoğan'ın kendisiyle ilgili açıklama yapmamasının nedenine 'cinsiyet farkı' diyen Akşener, İYİ Parti kurulduktan sonra istifa eden eski vekil Cevher Cevheri için de 'Çok mahcubum' ifadelerini kullandı.
 
İşte Meral Akşener'in Posta.com.tr'ye yaptığı özel açıklamalar: 

NATO tatbikatında Erdoğan ve Atatürk'ün hedefe konulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu kabul edilebilir bir şey değil. Ne Cumhurbaşkanının ne de Atatürk'ün böyle bir saygısızlığa, terbiyesizliğe maruz bırakılması doğru bir şey değil. Bunu Türkiye'de yaşayan herkes gibi biz de kınadık. Özür dilenmesini olumlu karşılıyoruz. Bu tarz durumlarda karşı taraf genelde sessiz kalıyordu.
 

AK PARTİ'NİN ATATÜRK AÇILIMI


AK Parti'nin Atatürk açılımına yapılan tepkiler var.  Sizce nedeni oy kaybı mı?

Biz onu İyi Parti'nin Türkiye'ye iyilik getirmesi olarak görüyoruz. Ama diğer taraftan şöyle bir durum var; Cumhurbaşkanlığına yönelik bir seçime gidilecek Sayın Erdoğan bunu ölçtürmüştür, kişiler kendilerini nasıl tanımlıyor diye? Yüzde 33 civarında 'Ben Atatürkçüyüm' diyen insan var ülkede. Türk seçmeni tek bir kimlik söylemezdi, şimdi yüzde 33 tek bir kimlik söylüyor. Atatürk'e, ailesine özellikle annesine yapılan o terbiyesiz, saygısız iğrenç saldırıların neticesinde bir vicdan devreye girdi. Milletin vicdanı ayağa kalktı. Onu görüyor olmanın bir tezahürü. İyi Parti'nin kuruluşunun da ciddi bir tezahürü bu, ciddi bir rakip geldi.


ERDOĞAN'IN STRATEJİSİ...


Erdoğan'ın masasında  11 maddelik bir rapor olduğu basına yansıdı. Bu maddelerden biri de size karşı tepkisiz kalmak. Neler söyleyeceksiniz Erdoğan'ın bu stratejisiyle ilgili?

Sayın Erdoğan'ın ağzından bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Çünkü bir kere cinsiyet farkımız engel olacaktır. Neticede kendisine 'Bir kadından korktu' dedirtmez. Biz iki siyasi olarak birbirini iyi tanıyan insanlarız, kanaatim bu. Fakat diğer taraftan saldırılmayacak sözü yanlış, yandaşları yaylım ateşine tutuyor. Her gün 3-5 yazar ya da siyasetçi bizi hedefe alan çirkin ifadeler ortaya koyuyorlar. Bu karar aşağı yansımıyor. Sayın Erdoğan'dan bir cümle duymayabiliriz fakat çevresi dayanamıyor.

Sayın Devlet Bahçeli'nin AK Parti ile yanyana olacağız açıklamalarına tepkiniz nedir?

Kendi taktirleridir. Türkiye'nin başına bu ucube tek adamlık rejimini getirdiler. Sayın Bahçeli'nin en başında 'Getirin başkanlık sistemini madem Cumhurbaşkanı yasalara uymuyor bari yasayı ona uyduralım' gerekçesiyle başlanan noktadan bir ve beraber olma noktasına gidildi. Sayın Erdoğan'ın 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' diye bir şarkısı vardır şimdi bu yola Bahçeli ve ekibinin de katıldığı görülüyor.


BAHÇELİ İLE TEMASI OLDU MU?


Sayın Devlet Bahçeli ile bir temasınız oldu mu?

Sayın Erdoğan ile de Bahçeli ile de bir temasım olmadı.

Oy oranınız ne çıkarsa başarı olarak görürsünüz?

Bizim talebimiz iktidar talebi. Neticede Kanarya Sevenler Derneği'ni kurmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimini almak gibi bir hedefimiz var. İkisini de almak üzere yola çıktım.

İYİ Parti'de istifalar oldu. (Haluk Ulusoy ve Cevheri) Bu istifalarla ilgili neler söyleyeceksiniz? Beklediklerini bulamadılar mı?

Ben sayın Cevheri'ye karşı mahcubum. Kişisel olarak çok zorlu bir süreçten geçtim. Bir tarafa partinin kurdurulmamasına yönelik bir tavır vardı, 3 ay sonra kurulma belgesinin verileceği gibi durumlar oldu. Cehennem gibi bir alandan çıktım geldim. Kendisine karşı çok mahcubum. Bunu dürüstlükle söylemek zorundayım. Çok değer verdiğim ve İyi Parti bünyesinde görmek için çok çaba harcadığım bir kişidir. Teşkilatlanma modeli ve kadrolaşmaya ilişkin itirazları oldu. O nedenle ayrıldı. Ben de kendisini samimiyetle söylüyorum razı etmek için çok uğraştım. Dostluğumuz baki olarak ayrıldık. Hala bir ümidim var ki inşallah birlikte yol yürüyebiliriz.

Partiye katılmasını istediğiniz ama katılmayan biri oldu mu?

Ben mümkün olduğunca gençler üzerinde durdum. Türkiye siyaseti yaşlandı. Türkiye'deki dönüşümü sağlayacak olan gençlerdir. O gençlerin bakış açısıyla biz yaş grubunun arasında müthiş bir fark var. O enerjiyi Türkiye'ye katmaya çok gayretim oldu. Onların içinde çok öne dediği için gelemedi. Ona çok üzüldüm doğrusu. Gençlerin kafasında bariyer yok. Bizlerin tecrübesiyle gençlerin dinamizmini yanyana getirmek gibi bir projem var benim. Hala içim acıyor çok üzüldüm. Ben yurt dışından beyin göçünü tersine çevirmek gibi bir iddiayla yola çıktım. İki arkadaşımız işlerini bırakıp geldiler. Bir başka arkadaşımız daha vardı ekonomist olarak o da iş sebebiyle gelemedi. Kongremiz olacak. Orada da teklif götüreceğimiz siyasi arkadaşlar olacak.
 

İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ İDDİALARI

 
İmaj değişikliği iddiaları var. Kongrede böyle bir değişikliğe gidileceği söyleniyor. Nedir bu işin doğrusu?

Onların hepsi yalan. Ben kısa saçlıyım uzun olsa toplarım o kadar. Kıyafetim herkesin annesinin giydiği kıyafetler.Meral Akşener, Edirne'deki Balkan Şehitliği'ni de ziyaret etti. Ziyaret sırasında arz ve ibret taşını gören Akşener, 'Eğer adaleti sağlayamazsam başımı ibret taşına koyun' dedi.  Buradan Adalet Kasrı’na geçen Meral Akşener, devlet olmanın önemine vurgu yapan bir mektup okudu. Mektubu bir gül ile kasrın önüne bıraktı. (yukarıda) 

PASAPORT OLAYI


Bir de pasaport olayı var. Yenilemediniz pasaportunuzu. Son durum nedir?

Pasaport almadım. Çok haksızlığa uğradım. Ne kadar kelli felli adam varsa bana saldırdı. Öyle şeyler yaşadım ki bir kadının uğramaması gereken her türlü saldırıya uğradım. Kadın sözünün altını özellikle çiziyorum. Hep cinsiyetim üzerinden tanımlandım. Korkunç bir şeydi. Bu tam tersi beni güçlendirdi. Meydan okumak amaçlı 'Kaçtı. göçtü' demesinler diye almadım. Pasaportum hala yok. Parti kuruldu hala yok. Kaçmadığıma göre bir yurt dışı gezisi olduğunda pasaport çıkaracağım.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Instagram'ın 'İsrail' sansürüne tepki