Merhaba, bu aralar cildin berbat durumdaysa yalnız değilsin

Sivilce neden olur? Sivilceler nasıl geçer? Sivilce nasıl kapatılır? Son aylarda bu 3 sorudan herhangi birini Google'a en az bir kere yönelttiğine eminiz. Aynaya baktıkça moralin bozuluyorsa, sivilcelerin bir türlü geçmiyorsa, cildini hayalindeki hale getiremiyorsan yalnız değilsin. Belki cilt bakımı için motivasyon yok ve yapmıyorsun belki de yaptıkların işe yaramıyor. Nedeni ne olursa olsun, sana yüzünün sivilce içinde kalmasının neden çok normal olduğunu anlatacağız.

12 Şubat 2021, Cuma 14:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şu anda, bu yazıyı yazan kişinin de dev bir sivilcesi var. Kıpkırmızı, bu sabah uyandığında gördü onu. Çenesi ve şakaklarındaki kistik sivilcelere zaten aylardır bir çare bulamadı. Çevresinde gördüğü herkes cildinden şikayetçi. Herkes yüzünün ortasında çıkan aptalca sivilcelerden, ergenliğinde kalması gereken pıtırcıklardan bıktı usandı.

Ancak o kişi aynı zamanda sadece kendi çevresinin değil tüm dünyanın aynı dertten muzdarip olduğunu tahmin etmekte zorlanmıyor. Hayallerimiz ertelendi, tüm sene hayalini kurduğumuz tatilleri yapamadık, sevdiklerimizden uzak kaldık, evlere tıkıldık. Bu yaşadıklarımız stres seviyelerimizi arşa çıkarmadı mı?

Stres yaşadığımızda, korktuğumuzda stres kaynaklı hormonlar vücudun daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Bu yağ, enflamasyona, daha fazla yağlanmaya, bazen de kuruluğa neden olur. İşte bu nedenle uykusuz bir gecenin sabahında alnınızdaki küçük svilceyle uyanırsınız, tesadüf değil bu. Tüm gün evde çalışıyorsunuz, hafta sonları sadece markete gidiyorsunuz... Yorulmadığınız bir hayatta geceleri nasıl rahat uyuyabilirsiniz? Çenendeki sivilcelerin nedenini anladın mı şimdi?

Peki evde geçirdiğin bu zamanlarda ne yapıyorsun? Bir noktada can sıkıntısından mutfağı arşınlamıyor musun? Canın çorba çekmiyor herhalde? Ya da brokoli? Sanmıyoruz. Canın elbette çikolata, cips, hamburger çekiyor. Peki karantinadan önce bu yiyecekleri canının çekme sıklığı nasıldı?

Peki bununla nasıl mücadele ediyorsun? Cilt bakımınla kafayı bozmuş durumda mısın yoksa tamamen mi saldın? Dünyanın büyük bölümü şu anda ikisinden birini yapıyor. Kimse orta yolu bulmuş değil. 'Ama sivilcesizler de var' deme. Bazıları -inan bana- filtre kullanıyor, bazıları doğuştan şanslı. Ama seninki de olabildiğine normal. Tüm hayatını evde geçirdiğin bir dönemde tabii ki stres yapacaksın, tabii ki normalden fazla şeker ve yağ tüketeceksini tabii ki sivilcelerin çıkacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinizle ya da sevgilinizle birlikte yapabileceğiniz bakım uygulamaları