Meriç Deresi beyaz akıyor! Sebebi fabrika atıkları mı?

Edirne'deki Meriç Deresi iddiaya göre fabrika atıkları nedeniyle beyaz akıyor. Kirliliğe fabrika atıklarının neden olduğunu ileri süren Küçük Doğanca Mahallesi Muhtarı İsmail İşözü "Bu dere haftada 2-3 gün bu renkte, zehir akıyor. Bu renk çevreye kokuyla birlikte büyük zarar veriyor" diye isyan etti

15 Ekim 2018, Pazartesi 12:21 Son Güncelleme:
A A
Meriç Deresi beyaz akıyor! Sebebi fabrika atıkları mı?

Trakya’da kirliliği ile gündemin ilk sırasında bulunan Ergene Nehri’nin ardından bölgedeki küçük dereler de kirlenmeye başladı. Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Ergene Nehri’nin kolu olan Çorlu Deresi’nin 'kırmızı' akmasının ardından Marmara Ereğlisi'ndeki Kamara Deresi de kirlilikten kızıl renge bürünerek Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Bu derelerle ilgili yetkililer, numuneler alıp incelemesini sürdürürken son olarak Edirne'de Meriç Nehri’ne dökülen Meriç Deresi’nin de fabrika atıklarıyla ilgili kirlenip beyaz köpükler içinde akmaya başladığı iddia edildi.

'SİNEK BİLE YAŞAMIYOR'

6 kilometrelik uzunluğu ile binlerce dekar ekili arazinin sulanmasında kullanılan derenin kirlenmesine çevre köylüler tepki gösterdi.

Derenin fabrikaların olduğu bölüme kadar temiz aktığını söyleyen Küçük Doğanca Mahallesi Muhtarı İsmail İşözü, "Ergene Nehri’nden sonra binlerce dekar ekili arazilerimizi sulayan ve 5-6 kilometre sonra Meriç Nehri’ne bağlanan Meriç deremiz, fabrika atıkları nedeniyle beyaz renkte akıyor. Bu dere haftada 2-3 gün bu renkte, zehir akıyor. Ve bu renk, çevreye kokuyla birlikte büyük zarar veriyor. Bu derede 15-20 yıl önce balık tutup yiyorduk. Şu an sivrisinek bile yaşamıyor. Bunu yetkililerimiz görmesini ve çare bulmasını istiyoruz" dedi.

Derenin yağ fabrikasının kurulmasının ardından 25 yıldır zehir aktığını iddia eden İsmail İşözü, her yere müracaat etmelerine rağmen sonuç alamadıklarını belirterek şunları söyledi:

"Köyden bazı arkadaşlarla sağlık ocağına, ardından Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulunduk. Gelip sudan numune aldılar. Gittiler, suyu incelediler ve maalesef hiçbir yaptırım olmadı" dedi.

'BURNUNUZU TIKAMADAN DURAMIYORSUNUZ'

Köylülerden Veli Demir, fabrikaların kurulmasının ardından derelerinin kirlendiğini öne sürerek "1993 yılına kadar bu deremizde temiz su akışı vardı. Bu dereden akan sudan sebze yetiştirerek bahçecilik yapıyorduk. Maalesef bu fabrikaların burada kurulmasının ardından dereye akıtılan pis sularla oksitlenme meydana gelmesinden dolayı bahçeciliği tamamen bıraktık. Şu anda da deremiz gri renk şeklinde akıyor. Özelikle yaz aylarında burnunuzu tıkamadan burada bulunamıyorsunuz. Tüm kurumlara müracaat etmememize rağmen bir sonuç alamadık. Ayrıca Ergene Nehri de ortada, zehir akıyor. Bir tarafamızda Ergene bir tarafımızda Meriç Nehri kirletilmeye devam ediyor. Biz bu suyla sulamaya devam edersek yediğimiz gıdalar da sağlıklı olmayacak" dedi.

Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA)


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.