Mesleğine bak ölümünü gör

İnsanların ölümüne meslekleri neden olabiliyor. Araştırmaya göre muslukçu asbestten, taş ocağında çalışan silikozdan, erkek berberi AIDS'ten, hemşire bunalımdan ölüyor

31 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Ekmek paramız, tutkumuz, hayata tutunma şeklimiz olan mesleğimiz ‘ölüm nedeni’mizi de oluşturuyor. İngiltere’de 40 binden fazla kişinin ölüm nedeni araştırıldı. Bu kişilerin çoğunun mesleklerinin neden olduğu hastalıklardan öldüğü görüldü.

Araştırmaya göre marangoz, elektrikçi, su veya gaz tesisatçısının asbest mineraliyle bağlantılı bir hastalıktan ölme olasılığı yüksek. Çünkü kullandıkları malzemelerde asbest var. Kömür madeninde çalışanlar genellikle akciğer rahatsızlığından hayatını kaybediyor. Taş ocağında çalışanların çoğunun ölüm nedeni silikoz. (Silikoz: Silis tozu içinde çalışanların yakalandığı hastalık).

ÖĞRETMENLER ARASINDA LENF KANSERİ

Alkollü yerde çalışanların alkolden, erkek berberlerinin AIDS hastalığından ölme riski yüksek. AIDS’ten ölüm oranının yüksek olduğu diğer meslek dalları terzilik, modacılık, hemşirelik, gazetecilik, ebediyat ve sanat alanları. Araştırmada yaratıcı kişilerin ve inşaat sektöründe çalışanların çoğunun uyuşturucudan öldüğü ortaya çıktı. Lenf kanserinden ölüm oranı öğretmenler arasında fazla.

Sağlık alanında görevli kadınlar arasında intihar oranının yüksekliği dikkat çekici. Bunun nedeni, sağlık çalışanlarının intihar etmek istediklerinde yaşamlarına nasıl son vereceklerini bilmesi. Barda veya inşaat sektöründe çalışanların cinayete kurban gitme riski var. Kişinin hayatını kazanmak için yapacağı en tehlikeli şey ise araba kullanmak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.