Meteoroloji uyardı: Şiddetli kar yağışı geliyor

Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimleri ile Konya ve Karaman çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. İstanbul'da gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur etkili olacak

25 Aralık 2016, Pazar 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusu, Yozgat, Sivas, Elazığ, Hatay ve Bolu çevreleri ile gece saatlerinden sonra Marmara'nın doğusu ve Kütahya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu kesimlerde kuvvetli olmak üzere iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile akşam ve sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu ile iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre, İstanbul'da gece saatlerinde sonra yağmur ve karla karışık yağmurun etkili olması tahmin ediliyor. Pazartesi günü İstanbul'da yağışların karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Pazartesi günü yağışlar iç ve batı kesimlerde görülecek. Marmara'nın güney ve doğusunda, İç Ege bölgesinde, İç Anadolu bölgesinin genelinde, Akdeniz'de, Batı Karadeniz'de, Doğu Anadolu bölgesinin doğusunda, Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır çevrelerinde yağışlar bekleniyor.

Yağışlar Akdeniz kıyı şeridi boyunca, Batı Karadeniz'in kıyısında yağmur şeklinde olacak. Yağışlar alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Akdeniz'de Antalya'nın doğusunda başlayarak Adana'nın doğusuna kadar etkili olacak yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Pazartesi Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimleri ile Konya ve Karaman çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, "26.12.2016 Pazartesi sabah saatlerinden itibaren Akdeniz Bölgesi'nin yüksekleri (Antalya, Mersin, Kahramanmaraş ve Adana'nın 900 metre rakım üzerindeki yüksek kesimleri) ile Karaman ve Konya çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Kar yağışlarının Salı günü öğle saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor" denildi.

Açıklamada, "Geçtiğimiz hafta ekstrem kar yağışlarının yaşandığı bölgede, yeni kar yağışlarıyla birlikte, ulaşımda aksamalar, buzlanma, don, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ tehlikesi, çatı çökmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Salı günü yağışlı hava iç ve doğu kesimlere doğru kayıyor. Orta Karadeniz bölgesinde, İç Anadolu'nun güney ve doğusunda, Akdeniz bölgesinde, Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısında, Doğu Anadolu bölgesinin batısında yağışlar bekleniyor.

Samsun, Ordu çevrelerinde, Şanlıurfa'dan başlayan Antalya'nın doğu ilçelerine kadar alanda yağışlar yağmur şeklinde olacak. Antalya'da ise karla karışık yağmur beklentisi var.

İç bölgelerdeki yağışların da kar şeklinde olması bekleniyor.

Adana ve Osmaniye çevrelerinde de yağışların yer yer kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Çarşamba günü yurtta hava durumu

Meteoroloji'nin uzun vadeli tahminlerine göre, yılbaşında kar yağışı etkili olacak.

30-31 Aralık'ta yurdun neredeyse tamamında kar yağışı bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Müge Anlı'da sahte gelin şoku! 25 yaşında dediler ama...