Metrobüste 'mesafe kadar öde' dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüste 'kullandığın kadar bedel öde' sistemini yakında hizmete sunacak

20 Kasım 2009, Cuma 10:16
A A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 6 milyar 300 milyon lira olarak belirlenen 2010 yılı bütçesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. '2010 Mali Yılı Bütçesi', 60 ret oyuna karşın 167 kabul oyuyla onaylanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2010 yılındaki bütçesi 6 milyar 300 milyon lira, İSKİ, İETT ve şirketlerle birlikte 2010 konsolide bütçe de 17 milyar 905 milyon lira olarak belirlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs bilet fiyatlandırmasının enflasyonla ilgili bir zam olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Geçmişte burası neydi? 42 kilometrelik bir hattı. Şunu düşünün, bu hat olmadığı zaman 3 araç değiştirilecekti. Avcılar-Topkapı-Zincirlikuyu-Kadıköy. Biz bu hatta bin 246 minibüsü kaldırdık ve bir müddet de vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verdik." dedi.

Metrobüslerin 24 saat esasına göre hizmet verdiğini, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığını söyleyen Topbaş, "Bu hatta kimse taksiye binmek zorunda kalmıyor. Bu hat Beylikdüzü'ne kadar uzatılacak ve 50 kilometreye ulaşacak.

Avcılar'dan binen bir insan Kadıköy'e kadar gitmeyip de önceki duraklardan inerse daha az ödeyecek. Bunun adı 'kullandığın kadar bedel öde sistemi' bu sistem üzerinde çalışıyoruz, yakında hizmete girecek."

KENT ALIŞVERİŞ MERKEZİNE DOYDU

Topbaş, İstanbul'da önceden izin alanlara karışamayacaklarını, ancak yeni alışveriş merkezi yapılmasına sıcak bakmadıklarını ifade ederek, kentin alışveriş merkezlerine doyduğunu söyledi.

Ceren KARASU-DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.