Mevlit Kandili'nde Müslüman odu

Tekirdağ'da Macar uyruklu Zsuzsa Havasi, Mevlit Kandili'nde Müslüman oldu ve Sinem adını aldı

14 Şubat 2011, Pazartesi 20:18
A A
Mevlit Kandili'nde Müslüman odu

Tekirdağ Macar Prensi Rakoczi Müzesi’nin Müdürü olan Ali Kabul ile tanıştıktan sonra kente gelen ve Müslümanlığı seçen Macar uyruklu 29 yaşındaki Zsuzsa Havasi için müftülük binasında tören düzenlendi.

Törene İl Müftüsü Mahmut Gülen, Zsuzsa Havasi ve Ali Kabul katıldı. Kelime-i şahadet getiren Macar uyruklu Zsuzsa Havasi’nin Müslüman oldu. Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gülen Müslüman olan Zsuzsa Havasi’ye, Kuran-ı Kerim meailini kendine hediye etti.

Macaristan’dan Türkiye’ye gelerek Tekirdağ’da yaşamaya başlayan ve Müslüman olduktan sonra Sinem’ adını alan Macar kızı Zsuzsa Havasi törenden sonra, "Anlamlı bir günde Müslüman oldum. Belki bunda ilahi bir lütuf var. 12-13 yıldır Macarca dinleri araştırıyordum. İslamiyet’in bana diğer dinlerden çok daha yakın olduğunu fark ettim. 12-13 yaşlarında annem Kırgız olduğu için ilgi duyamaya başladım" diye konuştu.

Hakan KARACA/TEKİRDAĞ, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.