Meyan kökü corona virüsü yok edebilir mi?

Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, virüsü yok etme araştırmaları da sürüyor. Almanya'daki Essen Üniversite Hastanesi'nden bilim insanları, meyan kökündeki glisirizik asidin covid-19'u yok edebileceğini tespit etti. Araştırmacılar, meyan kökünün daha detaylı incelenmesi gerektiğini düşünüyor.

22 Aralık 2020, Salı 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya'daki Essen Üniversitesi Hastanesi'nden araştırmacılar, meyan kökünün corona virüse etkisini araştırdı. Sputnik'te yer alan habere göre, laboratuvar çalışmaları için meyan kökünün 8 mg/ml konsantrasyonundaki ekstresini hazırlayan ekip, ardından farklı dozlarda (0.002 ilâ 4 mg/ml) 100 adet yüzde 50 oranda enfeksiyonlu corona virüs dozlarına ekledi. Karışım 1 saat boyunca 37 derecede inkübe edildi. Aynısı, Vero E6 özel birleşik hücreler üzerinde tekrarlandı.

Meyan kökü ekstresinin 0.5-1 mg/ml'lik konsantrasyonu, corona virüsü yok eden bir etki gösteri. Üstelik bu oran, meyan çayındaki konsantrasyondan daha az. Bilim insanları, içeceğin yeni tip corona virüs (covid-19) tedavisinde etkili olabileceğine inanıyor.

Daha önce antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip glisirizik asidin antiviral özellikleri, herpes simpleks ve diğer bazı virüsler üzerinde kanıtlanmıştı. Bilim insanları, meyan kökü ve glisirizik asidin corona virüs üzerindeki etkisinin daha ayrıntılı araştırılması gerektiğini söylüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşk meyvesi de deniliyor: Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?