Mezarlıkta şaşkına çeviren görüntü! Din adamları "Sakıncası yok" dedi

Samsun'un Çarşamba ilçesinin Çay Mahallesi’ndeki Göğceli Mezarlığı’nda, yönleri farklı olan mezarlar görenleri şaşırtıyor. Din görevlileri, Kıbleye bakan mezarlarda, yüzde 45 oranındaki sapmanın sakıncalı olmadığını söyledi.

15 Ocak 2020, Çarşamba 10:08 Son Güncelleme:
A A
Mezarlıkta şaşkına çeviren görüntü! Din adamları 'Sakıncası yok' dedi

İlçeye bağlı Çay Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 350 yıllık tarihe sahip Göğceli Mezarlığı’ndaki birçok mezar, farklı yönlere bakıyor. Düz arazideki kabristanlıkta bazı mezarların yönü kıbleye bakarken, bazılarının yönünde ise diğerlerine göre sapma olduğu görülüyor.

Mezarların yönlerinin bazılarının birbirine göre farlı olduğunu görenler, Türk filmlerinin unutulmaz klasikleri arasında yer alan ve başrollerini Şener Şen ile Kemal Sunal'ın paylaştığı 'Davaro' filmindeki 'kıble- hortum' sahnesini hatırladığını söylüyor.

"Sakıncası yok"

Yöredeki din görevlileri ise mezarlardaki yüzde 45 oranındaki bir sapmanın dinen sakıncalı olmadığını belirtiyor.  Vatandaşları tedirgin eden mezarlıklarla ilgili konuşan Göğceli Cami İmamı Ahmet Özköse, "Yeni açılan yollara göre, mezarların yönleri değişik olabiliyor. Kıblede yüzde 40-45 civarında bir sapma olabilir, bunun da dinen herhangi bir sakıncası yoktur. Genel anlamda mezarların hepsi kıbleye bakar" dedi."Müftülerimizden bilgi aldık, içimiz rahat"

Bir ara vatandaşların, 'kıble yanlış mı acaba?' diyerek tedirgin olduğunu anlatan Çay Mahallesi Muhtarı Kadir Yanak da, "Bu konuyla ilgili hocalarımızdan ve müftülerimizden gereken bilgiyi aldık. Din adamlarımız, yüzde 45 oranında bir sapmanın olabileceğini ifade ettiler. O nedenle içimiz rahat" diye konuştu."Ters görünüyor ama aslında doğru"

Tanıdıklarının bu mezarlıkta yattığını ifade eden yöre sakini Mehmet Öz ise, "Kıblede bir yanlışlık olsa hocalarımız zaten gereken uyarıyı yapar. Belli oranda sapma olabilir. Aslında görüntü olarak ters görünüyor ama aslında doğru. Dedelerimiz, ninelerimiz burada yatıyor. Hepimizin içi rahat" dedi.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Adnan Oktar örgütüne 69 bin liralık prezervatif