MHP'den 'katsayı' atağı

MHP'den 'katsayı' atağı

10 Şubat 2010, Çarşamba 14:36
A A
MHP'den 'katsayı' atağı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, üniversiteye girişte uygulanan katsayının tüm ortaoğretimde eşit uygulanması için kanun teklifi hazırladıklarını bildirdi.

Vural, Parlamentoda, "Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu" üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Üniversiteyi bitirene her zaman iş diye bir şey yok" dediğini ifade eden Vural, Başbakan’a göre, dertlerini anlatan, ekmeğini arayan insanların "uç ve marjinal" olduğunu söyledi.

"Sayın Başbakana soruyorum; dünyanın hangi ülkesinde 400 liraya öğretmen çalıştırılıyor? Dünyanın hangi ülkesinde öğretmen polis oluyor?" diyen Vural, basın toplantısına gelenlerin öğretmen olduğunu, ancak, kamyonculuk, garsonluk yaptığını kaydetti.
"Bunları duymuyorsun da neyi duyuyorsun, bunları görmüyorsun da neyi görüyorsun. Sayın Başbakan bunlar öğretmen oldu da sen garsonluğa, kamyonculuğa mahkum ettin" diyen Vural, öğretmenleri KPSS gibi bir sınavla yarışmaya sokmanın doğru olmadığını savundu.
Vural, Başbakan’ın bu sıkıntıları gidermek konusunda atması gereken adımların bulunduğunu dile getirerek, "Ama Sayın Başbakan kafasını kuma gömmüş hiçbir şey görmüyor. Hiddet, şiddet, öfkeyle sağa sola saldırmaktan başka bir şey yapmıyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız" diye konuştu.

DANIŞTAYIN KATSAYI KARARI

Katsayı uygulamasıyla ilgili Hükümetin her şeyi karıştırdığını ileri süren Vural, öğrencilerin sınavın ne zaman ve nasıl olacağını bilemediğini söyledi.

Vural, Hükümetin işi yüzüne gözüne bulaştırdığını iddia ederek, şöyle devam etti:
"MHP olarak katsayı uygulaması konusundaki eleştirilerimizi, bununla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini hep ifade ettik. Açıkçası ortaöğretimden üniversiteye ve iş hayatına yönelik sağlıklı bir iş bölümünün yapılması elbette gerekmektedir. Bugün artık katsayı uygulamasından dolayı çifte standardın uygulandığı ve insanlarımızın sınav olacak mı olmayacak mı sendromuna sokulduğu bir ülkede yaşıyoruz. O kadar meslek lisesi var ki.... Bu kadar karmaşık sistem. Üniversiteye girişle ilgili sistematik bozulmuş durumda. MHP olarak, kanun teklifimizi hazırladık. ’Ortaöğretim veya lise başarı puanına uygulanacak katsayı veya ek puanın hesabında kullanılacak yöntem, ortaöğretimin niteliğine bakılmaksızın eşit olarak uygulanır’ diye kanun teklifimizi hazırladık. Size çözüm buyurun. Katsayı uygulanmasında net bir çözümü ortaya koymak gerekir. Bunu yapalım bitirelim. Hükümetin bu konuda sağlıklı bir düzenleme yapması gerekiyor. Eğitimi bilmiyorsanız, gelin sizi eğitelim."

"YETER ARTIK"

Danıştayın kararını "kabul edilemez" olarak bulan Vural,"Yeter artık" dedi.
Bu konularla ilgili yapılması gereken yasal bir düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Vural, meslek okulları ile liseler arasındaki dengelerin tamamen bozulduğunu söyledi. Vural, "MHP olarak başarı puanının dışında başka bir katsayıyla çarpılmanın yapılmamasına ilişkin bir kanuni düzenleme öngörüyoruz" dedi.

Bu işin siyasileştirilmemesi gerektiğini, önerdikleri düzenlemenin bugünkü sorunu çözmeye yönelik olduğunu vurgulayan Vural, "Bunun dışındaki önlemleri de değerlendiririz. Sınav başvurularına 3 gün kaldı. Bütün aileler sıkıntıda. Meclisin bu konuya el atması gerekiyor. Yapmamız gereken kanunda kamusal tercihle ilgili değerlendirmeyi yeniden düzenlemektir. Gelin beraber çözelim" diye konuştu.

"NİMET ÇUBUKÇU SADECE RÖPORTAJ YAPIYOR"

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu da eleştiren Vural, "Milli Eğitim Bakanı, sadece bakıyor. Milli eğitimle ilgilenmiyor. Sağda solda bir takım insanlara mesaj vermekten, röportaj yapmaktan başka bir şey yapmıyor. Ya andımızla ya kimliğimizle uğraşıyor. Eğitimle uğraşmıyor" dedi.
Platform üyesi Şafak Bay ise sisteminin kendini kanser ettiğini, KPSS sınavlarına hazırlanırken kansere yakalandığını ileri sürdü. Bay, "Öğretmen olmadan ölürsem gözlerim açık gidecek" dedi.

Basın toplantısında söz alan diğer platform üyeleri de Şubat ayında yapılması gereken öğretmen atamalarının Haziran ayına ertelenmesini eleştirdiler.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.