MHP'li Şandır: Bu yaklaşım ucube siyasetin örneği

MHP'li Şandır: Bu yaklaşım ucube siyasetin örneği

13 Ocak 2011, Perşembe 14:30
A A
MHP'li Şandır: Bu yaklaşım ucube siyasetin örneği

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "AKP siyaseti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olaylara yaklaşımının, ucube sanat olmadığını, ucube siyasetin örneği olduğunu" ifade etti.

Şandır, gazetecilerin, "Anayasa Mahkemesinin yapısına ilişkin tasarının, mahkemeye süper yetkiler getirdiği yönünde açıklamalar yapıldığını" anımsatması üzerine, bu tasarıyı MHP olarak değerlendireceklerini söyledi.

Mehmet Şandır, "Neyin amaçlandığını, hangi gerekçelerle getirildiğini ve hangi sonucun hasıl edilmek istendiğini göreceğiz. Görünen odur ki AKP iktidarı, Cumhuriyetimizin tüm kurumlarının, teamül ve geleneksel hale gelen tüm kurallarının içini boşaltmaya, Türkiye’nin çivisini çıkartmaya niyetli.

Dolayısıyla, seçime giderken bu tür radikal değişikliklerin bu ülkenin kafasını karıştırmak amacı taşıdığını düşünüyoruz" dedi.

CHP’li bir milletvekilinin "karşı devrim" dediğinin hatırlatılması üzerine Şandır, Başbakan Erdoğan’ın, "Anayasa’yı halk yapacak" dediğini söyledi. Mehmet Şandır, ne teoride ne hukukta ne siyasette Anayasa’nın halk tarafından yapılması diye bir tanım olduğunu ifade ederek, anayasaları millet adına Meclisin yaptığını ve gerekiyorsa halkoylamasına sunduğunu bildirdi.

-"SİSTEMİN İÇİNİ BOŞALTMAKTIR"-

Şandır, "Anayasayı halk yapar" denilmesinin, milletin aklıyla alay etmek anlamına geldiğini ileri sürerek, "Bu sistemin içini boşaltmaktır.

Kuralların ve kurumların içini boşaltmaktır" dedi.

Mehmet Şandır, Başbakan Erdoğan’ın bu sözüyle neyi kastettiğini millete anlatması gerektiğini ifade etti.

"Ucube tartışması" ile ilgili soru üzerine ise Şandır, "AKP siyaseti, Sayın Başbakan’ın olaylara yaklaşımı, ucube sanat değil, ucube siyasetin örneğidir. Bu kelimenin patenti Başbakan’a aittir, Sayın Ertuğrul Günay durumunu gözden geçirmelidir. Acaba bu ilişki mi, yönetim biçimimi ucube, Başbakan bir yerde, bakan bir yerde. Böyle tiyatro gibi... İbretlik ama üzülerek ülkemizin hangi noktaya geldiğini seyrediyoruz. Milletimiz sandıkta bunun değerlendirmesini yapacak ve cevabını verecektir" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.