Mide botoksu ile kısa sürede kilo vermek mümkün

Mide botoksu son günlerin en gözde kilo verme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Karabulut mide botoksu ile ilgili merak edilenleri anlatıyor...

28 Haziran 2019, Cuma 09:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
MİDE BOTOKSU NEDİR?

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Botoks şimdiye kadar tıbbın pek çok alanında kullanıldı. Özellikle estetik cerrahide, göz hastalıklarında, kadın hastalıklarında, genel cerrahide, baş ve migren ağrısında... Son 10-15 yıldır da şişmanlık tedavisi için mideye uygulanıyor. Mide botoksu aslında tek başına bir zayıflama yöntemi değil. Ameliyata alternatif bir yöntem hiç değil. Diyet ve egzersizle birlikte kullanıldığında etkili oluyor.

NASIL UYGULANIYOR?

NASIL UYGULANIYOR?

İşlem anestezi altında yapılıyor. Midenin çok geniş bir alanına botoks iğnesi yapılarak mide kasları etkisiz hale getiriliyor. Etkisiz mide kasları sayesinde gıdalar midede uzun süre kalabiliyor. Normalde karbonhidratlar 2-3 saatte, proteinle birlikte alındığında 4-4.5 saatte boşalıyor. Botoks yapıldığında ise gıdanın boşalma süresi 12 saate kadar çıkıyor. Ayrıca açlık hormonu (ghrelin) en çok midenin üst kısmından salgılanıyor. Botoks iğnelerinin bir kısmı bu bölgeye de yapılıyor. Dolayısıyla işlem sonrası açlık hormon seviyesi düzeyi de ciddi anlamda düşüyor. Hastanın iştahı azalarak midedeki tokluk hissi uzuyor ve hasta kilo vermeye başlıyor.

İŞLEM UZUN SÜRÜYOR MU?

İŞLEM UZUN SÜRÜYOR MU?

Hasta uyutularak ağızdan girilip endoskopik olarak yapılıyor. Midenin iç yüzeyinin 15-20 farklı noktasına 100-500 ünite arasında değişen oranda botoks yapılıyor. 20 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanıyor. Hastanede yatış gerekmiyor.

İŞLEM NE KADAR SÜRER, HASTANEDEN YATMAK GEREKİR Mİ?

İŞLEM NE KADAR SÜRER, HASTANEDEN YATMAK GEREKİR Mİ?

Mide botoksu bir ameliyat değil. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlem. Kesi yok. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değil. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterli. Anestezi altında yapıldığı için hasta herhangi bir ağrı duymaz.

KİMLER İÇİN UYGUN?

KİMLER İÇİN UYGUN?

İdeal kilo ağırlığına göre 15-20 kilo fazlalığını olan yani ameliyat edilecek kadar obez olmayan kişiler için ideal bir yöntem. Endoskopi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan 18-70 yaş arası kişilere yapılabilir. Botoks, şişmanlık ameliyatlarına alternatif bir yöntem değil. Dolayısıyla vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek lazım. Bu arada midesinde ülser ya da gastrit olan hastalarda önce bu sorunların tedavi edilmesi, ardından botoks uygulamasına geçilmesi gerekiyor.

ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İşlemden yaklaşık 3 gün içinde iştahta azalma başlıyor.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Normal dozlarda tehlikeli bir yan etkisi yok. Çok yüksek dozlarda nadir de olsa aritmi, solunum yetmezliği, kalp krizi ve ölüm görülmüş. Kas hastalığı, botoks alerjisi ve mide yarası olanlarda işlemin uygulanması doğru değil.

KİLO VERME GARANTİSİ VAR MI?

KİLO VERME GARANTİSİ VAR MI?

Sadece mide botoksunun değil hiçbir yöntemin kilo verdirme garantisi yok. Dolayısıyla mucizevi bir tedavi gibi yaklaşmak doğru değil. İştahı azaltıcı etkisi var fakat botokstan sonra yüksek karbonhidrat, yüksek protein ağırlıklı ve fast food tarzı beslenir, hareketsiz yaşama devam ederseniz başarı elde etme şansınız düşük.

ORTALAMA KİLO VERME BEKLENTİSİ NEDİR?

ORTALAMA KİLO VERME BEKLENTİSİ NEDİR?

Hastanın toplam ağırlığının yüzde 10-15’ini 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı, hastanın yaşına, metabolizma hızına, yapılan egzersiz sıklığına ve diyetine uyumuna göre farklılık gösteriyor.

MİDE BOTOKSU KALICI HASAR OLUŞTURUR MU?

MİDE BOTOKSU KALICI HASAR OLUŞTURUR MU?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisi 4-6 ay içinde vücuttan tamamen siliniyor. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yok.

İŞLEMDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

İŞLEMDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Fast food gibi hızlı tüketilen gıdalar, karbonhidrat zengini besinler ve kalorisi yüksek içeceklerden uzak durulmalı. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkıyor, daha az porsiyonlarla doyuyor, daha erken tokluk hissediyor.

İŞLEM TEKRARLANABİLİR Mİ?

İŞLEM TEKRARLANABİLİR Mİ?

Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadar. Tekrarlanıp tekrarlanmaması hastanın genel durumuna bağlı. 6 aydan sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrarlanabilir. Mide botoksu 3 seansa kadar öneriliyor.

OBEZİTE CERRAHİSİ, MİDE BALONU VE BOTOKSUNU SGK KARŞILIYOR MU?

OBEZİTE CERRAHİSİ, MİDE BALONU VE BOTOKSUNU SGK KARŞILIYOR MU?

Obezite ameliyatları ikinci ve üçüncü basamak devlet hastanesinde vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olanlara uygulanabiliyor. Ayrıca vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ve yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara sahip olan hastalara ücretsiz yapılıyor. Mide balonu ve botoks sosyal güvenlik tarafından karşılanmıyor.

Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fıstık ezmesi yemek zayıflatır mı?