Midwood’un yolu açık

2016’da temeli atılan Midwood’un Bollywood yapımcılarının da dahil olduğu ilk lansmanı 16 Kasım’da yapıldı. Açıkçası İstanbul’daki film stüdyosu kompleksindeki çalışmanın devamı gelirse Türkiye sineması kazanır. Çekimler 2018 sonunda başlayacak.

07 Aralık 2017, Perşembe 17:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KEREM AKÇA / kerem.akca@posta.com.tr

KEREM AKÇA / kerem.akca@posta.com.tr

Ahmet San’ın kurduğu Midwood’un hedefi Hollywood ve Bollywood’u aynı çatı altında buluşturmak. ‘Orta-wood’a denk gelen isim bunu duyuruyor. Orta ve Doğu Avrupa’da Çekya, Romanya ve Bulgaristan’da yapılan Amerikan filmi çekimlerinin bir kısmını bünyesine toplamak önemli bir hedef. Hedeflenen 20 film, ama açıkçası bunlar arasından 10 tanesi bile yakalanabilirse azımsanmayacak bir gelire ulaşmak mümkün olabilir.  

Midwood, Büyükçekmece’de geniş bir araziye kuruldu. Aslında dizilere hizmet veren Kartal’daki Bosphorus Film Studio’ya rakip oldu. Lansmanın yapıldığı girişteki tek katlı bina ise stüdyonun girişine işaret ediyor.    

Henüz inşaat çalışmaları yarıda olduğu için 21 kapalı stüdyo, 17 açık set alanını, 18 imalat atölyesini görme şansımız olmadı. Ama söylenenlere göre Avrupa’nın en derin ve büyük havuzu Amerikalı ve Hint yapımcıları cezbediyor. New York, Chinatown, Roma İmparatorluğu, Barcelona ve nicesi sıfırdan yaratılabiliyor.  

Ahmet San’dan aldığım bilgiye göre belediyeden 20 yılı aşkın bir kiralama modeliyle elde edilen arazinin belediye değişimiyle birlikte elden çıkma olasılığı yok. Bunun yanında bu yıl içerisinde Sundance Film Festivali, Berlin Film Festivali, Cannes Film Festivali ve AFM’de partiler için sponsorluk anlaşması yapılmış. Çekimler ise 2018 sonunda Türk, 2019’da yabancı yapımcılar için başlayacak. BKM’nin yetkilileri çekimlere sıcak bakıyormuş.  

Ama kısa vadede yurtdışındaki tanıtıma değer verilmesi daha önemli elbette. “Argo” (2012), “Skyfall” (2012) gibi filmlerde çalışan Ali Akdeniz ile “Mustang”in (2015) yürütücü yapımcısı Emre Oskay gibi ortak yapımlara giren yapımcılarımızın da hazır bulunduğu ‘Hintli yapımcılarla buluşma’ etkinliğinde sistemi de gözlemleme olanağı elde ettim. Rajat Rawaill, Rumy Jaffery, David Dhawan gibi isimler hazır bulundu.    

Midwood’un tanıtımı için hazırlanan kroki de birçok kişi için faydalı oldu. Öğrendiğime göre çekimlerin izlenmesi için özel tribünler hazırlanacak ve seyircilerden bilet ücreti kesilecek. Gelen, çekim yapan yabancı ve Türk ekipler için de stüdyonun içinde özel bir konaklama tesisinde, MIDSTAY’de kalış sağlanacak.    

Yani her şeyin temeli gayet iyi atılmış. Bundan sonrası ise süreci iyi idare etmek ve mimarların katkısıyla henüz yüzeye çıkmayan mimarilerin tamamlanmasına kalmış. Her şeyin devamı gelirse sinemamız kazanır.

Elbette ki ülkemize gelen yabancı yapımcılar gelir bırakmadan geri dönmez.  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 Grammy Ödülleri'nde kimler sahne alacak?