Mikrodalga fırınlara asla koymamanız gereken şeyler

Neredeyse hepimizin evinde bulunan ve mutfaktaki işlerimizi kolaylaştıran mikrodalga fırınlar çok gözde elektronik aletler. Ancak her ne kadar fazla kulak asmasak da belli başlı ürünlerin ve besinlerin mikrodalga fırınlara koyulması tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. İşte mikrodalgaya koymamanız gerekenler... 

03 Mart 2018, Cumartesi 14:32 Son Güncelleme:
A A
Eski tabak ve fincanlar

Eski tabak ve fincanlar

Eski poselenlerinizi mikrodalgaya koymaktan kaçının. Özellikle 1960'tan önce üretilen porselenlerde ısıyla birlikte açığa çıkabilecek radyasyon sıkıntısı olabilir. Ayrıca bu porselenlerde kurşun ve diğer ağır metalleri içeren boyalar olabilir. 

Donmuş et

Donmuş et

Çoğumuz dondurulmuş etleri mikrodalgada çözdürsek de bu doğru bir uygulama değil. Önerilen ısıyı kullansanız bile etin içi pişerken dışı hala buzlu kalacak ve eşit şekilde pişmeyecektir. 

Yemek kutuları

Yemek kutuları

Dışarıdan aldığımız ya da eve sipariş verdiğimiz yemeklerin kutularını da mikrodalgaya koymak sakıncalı. Bu kutular ısı etkisiyle tutuşabilecek özelliktedir. 

Kahve termosları

Kahve termosları

Kahve termoslarının bazıları mikrodalgada kullanmaya uygun olarak tasarlanıyor. Ancak bu kurala uygun olmayanlar ya termos özellikleri yüzünden mikrodalganın etkisinden faydalanamamanıza sebep olacak ya da paslanmaz çelik oldukları için fırınınıza zarar verecektir. 

Yumurta

Yumurta

Mikrodalganın yarattığı ani ısı yumurtanın kabuğunun altında yüksek miktarda buhar oluşmasına sebep olur. Bu da yumurtayı patlatacak ve fırınınızın kirlenmesine yol açacaktır. Yumurtayı mutlaka mikrodalga fırında pişirmek istiyorsanız tepesine bir delik açmalısınız. 

Kağıt poşetler

Kağıt poşetler

Her ne kadar zararsız görünseler de kağıt torbalar mikrodalga fırınların içinde zehirli gazlar yayabilirler. Üstelik ısı arttıkça tutuşma tehlikesi de vardır. 

Meyveler

Meyveler

Ananas ve elma gibi meyveler mikrodalgada tatlarını kaybederler. Üzüm ise mikrodalga fırında patlar. Kurutulmuş meyveler, örneğin kuru üzüm, tüterek bütün mutfağınızın yanık kokmasına sebep olur. 

Plastik kaplar

Plastik kaplar

Kullandığınız plastik kapların %95'i mikrodalga fırında kimyasal gazlar salgılayacaktır. Buna "mikrodalgada kullanıma uygundur" onayı alanlar da dahil... 

Alüminyum folyo

Alüminyum folyo

Mikro dalga fırınların içinde bütün metaller tehlikelidir. Alüminyum folyo da diğer metaller gibi fazla ısınır ancak çok daha ince olduğu için yanar ve evde yangın çıkması tehlikesi oluşturur. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Doğum gününü bu pozla kutladı