Milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

Milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

Suriye'nin Rojava bölgesinde IŞİD'le savaşırken hayatını kaybeden 13 YPG ve HPG'linin cenazesi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda bekletiliyor

04 Ağustos 2015, Salı 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD’le savaşırken hayatını kaybeden 1’i Alman, 12’si Türkiye vatandaşı 13 YPG ve HPG’linin cenazesi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Halil İbrahim Sınır Kapısı’nda bekletiliyor. Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’ndan girişine izin vermediği cenazeler, bugün itibariyle 11’inci gününde.

Soğutma sistemli TIR’lardaki cesetler, bozulmaya başladı. Aileleri de 50 derece sıcakta tabutların başında Türk makamlarından gelecek izin haberini bekliyor.

Habur’dakine benzer durum da Kobani ve Rojava’nın Derik bölgesinde yaşanıyor. Kobani’de 11, Derik’te 9 YPG’linin cenazesi,  Türkiye’ye getirilmelerine izin verilmediği için bekletiliyor.  Bu durumu protesto eden HDP Şırnak milletvekilleri ve yerel yöneticiler, Valilik önünde oturma eylemine başladı.

Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyen YPG’lilerin cenazeleriyle ilgili resmi makamlardan olumlu cevap alamayan HDP Şırnak milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Aycan İrmez, Belediye eş başkanları ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık yüz kişilik grup, dün 11.00 itibariyle Şırnak Valiliği önünde oturma eylemine başladı.

Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Cenaze, toplumun en hassas olduğu alandır. Şu an Habur’da 13, Kobani’de 11, Rojava-Derik’te 9 cenaze bekletiliyor. Aileler ıstırap yaşıyor. Memleketlerine, anne baba ocağına gönderilmemeleri halkımızı geriyor. Yeni bir ölüme, kargaşaya mahal vermemek için olabildiğince en demokratik, en naif eylem tarzını benimsedik” dedi.

Sarıyıldız, bugüne kadar onlarca YPG’li cenazesinin sınırdan sorunsuz bir biçimde geçerek defnedildiğini de hatırlattı.

Valilikte görevli emniyet yetkililerince, "Topluluğa sesleniyorum. Kamu alanını işgal ediyorsunuz, kamu hizmetlerini engelliyorsunuz. Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Lütfen valiliğin girişini boşaltın. Size 15 dakika süre veriyoruz" anonsu yapıldı.

''GERİLİME ALET OLMAYACAĞIZ''

Cenazelerin bekletilmesine ilişkin görüşlerini almak için arayıp ulaşamadığımız Şırnak Valisi Ali İhsan Su, oturma eylemi yapan HDP milletvekilleriyle görüşmeyi saat 15.00’te kabul etti. Faysal Sarıyıldız, Vali ile görüşmelerini şöyle aktardı:

“Vali, ‘Cenazelerle ilgili yasalar nasıl gerektiriyorsa öyle davranıyoruz. Yasal bulmuyorsanız mahkemeye başvurun. Oturma eylemi yaparsanız yasal gereklilikleri uygularım’ dedi. Vali daha sonra bize ‘Bu karar hükümet tarafından alındı. Benim yapacağım bir şey yok’ dedi”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika...Ağrı Belediye Başkan Savcı Sayan'ın koronavirüs testi pozitif çıktı