Milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgileri internete düştü

Milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgileri internete düştü

Facebook'un 267 milyon kullanıcısına ait kişisel verilerin 2 hafta süreyle internette yayınlandığı belirtildi. Açığın tespit edilmesinin ardından bilgilerin yayından kaldırıldığı belirtilse de uzmanlar verilerin kopyalanmış olabileceğini ifade etti.

20 Aralık 2019, Cuma 08:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sibergüvenlik firması Comparitech, 267 milyon 140 bin 436 Facebook kullanıcısının kimlik bilgilerinin, internette güvenlik duvarı olmayan bir ortamda ifşa olduğunu belirledi.

Comparitech'in yaptığı araştırma sonucunda, kimlik bilgilerinin saklandığı veri tabanının izi Vietnam'da bulundu.

Güvenlik uzmanları, kullanıcı bilgilerinin Facebook'un veri tabanından nasıl kopyalandığının henüz belirlenemediğini kaydetti.

Açığın ortaya çıkarılmasından bu yana veri tabanına erişimin engellendiği, ancak bahsi geçen kimlik bilgilerinin en az 2 hafta süreyle şifresiz şekilde erişime açık olduğu vurgulanıyor.

2018 yılında Cambridge Analytica skandalı ile ABD seçimlerinde 87 milyon kişinin verilerinin izinsiz şekilde kullanıldığı ortaya çıkmıştı. 540 milyon kişinin verilerinin kamuya açık kaldığı ve 29 milyon kullanıcının bilgilerinin izinsiz kullanıldığı da tespit edilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in en önemli gökyüzü olayı için geri sayım başladı! Etkisi ne kadar sürecek?