Mısır'da 'pata' durumu

Mısır'da 'pata' durumu

Halk isyanı yedinci gününe girdi. Yarın için 'milyonların protestosu' çağrısı yapılıyor. Ne göstericiler eve dönüyor ne de asker onların üzerine gidiyor

31 Ocak 2011, Pazartesi 11:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in kontrolü yeniden sağlamaya çalıştığı Mısır'da, polise tekrar sokaklara dönmesi talimatı verilirken, sokağa çıkma yasağı da genişletildi.

Hükümet karşıtı göstericiler, Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'ndan gece bile ayrılmayıp burada kamp kurdular. Göstericiler bugün için genel grev çağrısında bulundular.

MİLYONLARI SOKAĞA ÇAĞIRDILAR

Mübarek'in 30 yıllık yönetimine karşı gösteriler yedinci gününe girerken, protestocular yarın için de "milyonların protestosu" eylemi için çağrı yaptı.
Protestocular Mübarek gitmeden meydanlardan ayrılmama yemini ederken, Cumhurbaşkanı dün akşam hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmet Şefik'e siyasi partilerle diyalog içinde anayasa ve yasama reformları yapma talimatı verdi. Bunun yanı sıra Mübarek, işsizliği azaltmak için ekonomik önlemler alınmasını istedi.

Günlerdir eylem yapan protestocular, Mübarek'in Ömer Süleyman'ı cumhurbaşkanı yardımcısı yapmasını, ayrıca yeni bir başbakan atamasını reddediyor. Ülkede tüm işaretlerin, protestocuların yalnızca Mübarek'in gitmesi halinde yatışacağını gösterdiği belirtiliyor.

EYLEMCİLERDEN ORDUYA: ARTIK TERCİHİNİ YAP

Protestocular ordunun da "Mübarek ile Mısır arasında tercih yapması" gerektiğini kaydediyorlar. Gösteriler yedinci gününe girerken protestocuların evlerine dönmeyi reddetmesi, ordununsa göstericilerin üzerine gitmemesiyle bir "pata" durumunun ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Dün akşam Tahrir Meydanında protestoculara hitap eden muhalif lider Muhammed El Baradei, vatandaşlara "değişimin yakında geldiği" müjdesini verdi.

Mısırlılar İskenderiye, Mensure, Demanhur ve Suveyş kentlerinde de sokaklara döküldüler.

POLİS YENİDEN SOKAKTA

Polisin dün ortalıkta görünmemesi protestolarda kayıplara yol açmazken, yağma olayları devam etti. İçişleri Bakanı bunun üzerine dün polisin sokağa geri döneceğini açıkladı.

Protestolar ülke ekonomisine de zarar vermeye devam ediyor. İşyerlerinin kapanmasının yanı sıra birçok ülke vatandaşlarına, turizmin ekonomi için hayati bir sektör olduğu Mısır'a gitmemesini tavsiye etti. Turizm, Mısır'ın gayri safi milli hasılasının yüzde 5 ile 6'sını oluşturuyor.

Bu arada Japon firması Nissan, Mısır'daki fabrikasında üretimi bir haftalığına durdurdu.

BARADEY: BUNUN GERİ DÖNÜŞÜ YOK

Bu arada, göstericilerin arasına katılan muhalif lider El Baradey, kalabalığa yaptığı konuşmada, ''Haklarınızı geri aldınız. Başlattığımız şeyin geri dönüşü yok'' dedi. ''Tek bir temel talebimiz var'' diye konuşan El Baradey, bunun ''rejimin sona ermesi ve yeni bir dönemin, yeni bir Mısır'ın başlaması olduğunu'' söyledi. Muhalif lider, ''Sizlerden biraz sabırlı olmanızı istiyorum. Değişim birkaç gün içinde gelecek'' ifadesini kullandı.

ORDU SOKAKLARA HAKİM

Günlerdir protesto gösterilerine sahne olan Mısır'da ordu büyük ölçüde kontrolü sağladı. Lider kadrosunu cezaevinden kaçıran Müslüman Kardeşler ile diğer muhalifler, Muhammed El Baradey'in müzakereci olarak tanınmasına karar verdi. 

MÜBAREK ŞEFİK'İ GÖREVLENDİRDİ

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yeni başbakan Ahmet Şefik'i ''muhalefetle diyalog kurarak demokrasiyi uygulamak ve ekonomide güveni yeniden sağlamakla'' görevlendirdi.

Mübarek, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, yeni başbakanın önceliğinin işsizliği azaltmak ve iş olanakları yaratmak olduğunu belirtti.

Televizyondaki açıklamaya göre Mübarek, "herşeyden önce, tüm taraflarla diyalog yoluyla daha fazla anayasal ve siyasi reformlar için kalıcı yeni önlemlerin acilen alınmaya başlanmasının öneminde ısrarcı olduğunu" kaydetti.

Mübarek, ''yeni hükümetin ülke ekonomisinde güveni yeniden sağlaması ve yolsuzluğun her türüyle kararlı bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini'' belirtti.

EL CEZİRE, BLOGCULARDAN YARDIM İSTİYOR

Mısırlı yetkililerin Kahire bürosunu kapattıkları El Cezire televizyonu, bu ülkeden haberlerine devam edebilmek için Mısırlı blogculardan yardım istiyor. Merkezi Katar'da bulunan televizyondan yapılan açıklamada, Mısırlılara kendilerine blog postaları, görgü tanıklarının açıklamaları ve video görüntüleri göndermeleri çağrısında bulunuldu. Mısır yetkilileri, haberlerinin protestocu yanlısı olduğu ve isyanı teşvik edebileceği gerekçesiyle El Cezire'nin Kahire bürosunun kapatılması talimatı vermişlerdi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Mısır'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı yarından geçerli olmak üzere uzatıldı. Binlerce gösterici yasağa meydan okumayı sürdürüyor.

ORDU KONTROLÜ SAĞLADI

Mısır'da ordu başkent Kahire ve diğer birçok kentin tamamının kontrolünü sağlarken, savaş uçakları da büyük kentlerin üzerinde uçuş yaptı.

AA

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD Başkanı Biden'dan ateşkes açıklaması