Mladiç, mahkemeyi bile çıldırttı

Mladiç, mahkemeyi bile çıldırttı

Bosna Savaşı sırasında soykırım ve savaş suçu işlemekle suçlanan Ratko Mladiç mahkeme heyeti tarafından salondan atıldı

04 Temmuz 2011, Pazartesi 15:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Savaş suçundan tutuklanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, Hollanda’nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan Savaş Suçları Mahkemesi'nde ikinci kez hakim karşısına çıktı.

ŞAPKASINI ÇIKARMADI

Hollandalı Hakim Alphons Orie’nin başkanlığında yapılan duruşmada, mahkeme üyeleriyle sert tartışmaya giren Mladiç, salondan çıkartıldı. Uyarılara rağmen başındaki şapkayı çıkarmamakta direnen Mladiç’in sürekli mahkeme başkanının sözlerini kesmesi tansiyonun yükselmesine yol açtı.

'DİNLEMEK İSTEMİYORUM'

Kendi seçtiği avukatların mahkemede görev almasını isteyen Mladiç, suçlamaların okunması sırasında da sert tepki gösterdi. Eski Sırp general, kulaklığını çıkararak suçlamaları dinlemek istemediğini söyledi.

GIYABINDA DEVAM EDİLDİ

Mahkeme başkanı bunun üzerine Mladiç’in salondan çıkarılması talimatını verdi. Mladiç, bu esnada da sert tavırlarına devam etti. Verilen kısa aranın ardından duruşmaya Mladiç olmadan devam edildi. Hollandalı başkan Orie, Mladiç hakkında hazırlanan iddianameyi okudu.

1992-1995 Bosna Savaşı sırasında sivillere karşı suç işlemek, Srebrenitsa’da soykırım yapmak ve binlerce masum sivili öldürtmek gibi suçlardan yargılanan Mladiç’in ilk duruşması 3 Haziran’da yapılmıştı.

YAKALANMASI

Ratko Mladiç, geçen Mayıs ayında Sırbistan'da yakalandıktan sonra 26 Mayıs'ta mahkemeye teslim edilmişti. Savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç burada eski Yugoslavya'daki benzer suçlardan yargılanan yaklaşık 30 kişiyle birlikte tutulacak. Avukatları, Mladiç'in Lahey'de yargılanamayacak kadar hasta olduğunu öne sürüyordu. Ancak doktorlar, Mladiç'in mahkemeye çıkmaya yetecek kadar sağlıklı olduğunu bildirdi.

Ratko Mladiç, 1995'te 7 bin 500 Müslüman Boşnak erkek ve çocuğun öldürüldüğü Srebrenitza katliamının da aralarında bulunduğu soykırım ve savaş suçlarıyla itham ediliyor.

Bosnalı Sırpların eski komutanı firarda geçen 16 yılın ardından geçen hafta çarşamba günü Belgrad yakınlarındaki Lazarevo köyünde, ağabeyinin evinde yakalanmıştı.

Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karadziç'in 2008 yılında yakalanmasının ardından Bosna savaşının firardaki en büyük zanlısı Ratko Mladiç'di.

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 1995'te hakkında soykırım ve savaş suçu işlemekten dava açılan Mladiç bir süre Belgrad'da serbestçe yaşamış, hatta futbol maçlarında bile görülmüştü. Ancak eski Yugoslavya cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'in 2001'de tutuklanmasının ardından ortadan kaybolmuştu.

Mladiç'in yakalanması sonrası bu gelişmeyi memnuniyetle karşılayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, bunun ülkeye Avrupa Birliği kapılarını açacağını belirtti.

AA / BBC TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sperm sayısındaki düşüş insan neslini tehdit ediyor