Moğollar’ın kurucularından Aziz Azmet hayatını kaybetti!

Moğollar'ın kurucularından ve grubun ilk solisti olan usta müzisyen Aziz Azmet yaşamını yitirdi. Aziz Azmet’in vefat haberi, Moğollar grubunun Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı

Son Güncelleme:
A A
Moğollar’ın kurucularından Aziz Azmet hayatını kaybetti!

1967 yılında müzisyen arkadaşı Murat Ses ile birlikte "Moğollar" grubunu kuran usta müzisyen Aziz Azmet, hayatını kaybetti. 71 yaşında hayata gözlerini yuman Azmet'in ölüm haberi, kurucusu olduğu "Moğollar"ın Twitter adresinden şu sözlerle duyuruldu:

“Moğollar’ın kurucularından, sevgili dostumuz Aziz Azmet’i bu sabah kaybettik. Çok üzgünüz. Huzur içinde uyu Aziz…”

AZİZ AHMET KİMDİR?

1 Ocak 1947 yılında doğan Aziz Azmet, müzik hayatına ilk olarak "Meteorlar" grubu ile başladı. Aziz Azmet bu grupta bas gitarla beraber vokal de yaptı. Grupla beraber cover parçalar üstünde çalışan Aziz Azmet'in 64'te kaydedilip 66'da piyasaya sürülen iki plağı var.

1967 yılında müzik hayatına devam eden Mesut Aytunca'nın "Silüetler" grubuna gitarist ve vokalist olarak girdi. Grupla aynı adı taşıyan uzun çalarda grubun yaptığı İngilizce cover'ları Aziz Azmet söylüyordu. Burada daha sonra Moğollarda beraber çalışacağı Murat Ses ile beraber müzik yaptı.

MOĞOLLAR GRUBU HAKKINDA 

Yine 1967 yılında Silüetler'den ayrılan Azmet ve Ses beraber "Moğollar"ı kurdular. Grubun ilk müzikal çalışmaları Beatles ve Rolling Stones gibi İngiliz gruplarından etkilenmişti. Aziz Azmet de Murat Ses ile beraber grubun şarkı yazarlığı görevini eline almıştı ve düzenlemeleri de beraber yapıyorlardı.

1968'de Fitaş konseri ile konser hayatına başlayan Moğollar müzikal tempolarıyla da dikkat çekiyordu. Grubun o zamanki en büyük hiti olan "Dağ ve Çocuk"un sözlerini yazan Aziz Azmet grup geleneksel müziklere doğru kayınca gruptan ayrılmaya karar verdi. Kısa bir süre Ersen'in vokal yaptığı dönemlerde grupta müzisyen olarak yer aldı ama daha sonra gruptan ayrıldı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Serenay Sarıkaya'dan hayranlarına kötü haber