Mossad'ın eski şefinden itiraflar

Mossad'ın eski şefinden itiraflar

İsrail gizli servisi Mossad'ın eski şefi Ephraim Halevy, teşkilatın ajanlara nasıl öldürüleceğini öğrettiğini anlattı

01 Ağustos 2010, Pazar 11:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dubai'de Hamas lideri Mahmud el Mabhu suikastinin ardından dikkatleri üzerine çeken Mossad'ın eski şefi Halevy İngiliz Daily Mail gazetesi muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

"GAYRI RESMİ OPERASYONLARDA KULLANILDIK"

Mossad'ın tarihi boyunca Londra'yı gayriresmi büyük operasyonlar için kullandığını anlatan Halevy, İsrailli diplomatlar ve Mossad'ın ‘Gölge Dışişleri Bakanlığı’ görevi gördüğünü, ayrıca, teşkilatın ajanlarına ‘nasıl öldürüleceğini' öğrettiğini anlattı.

Mossad eski şefi Ephraim Halevy, “Mossad, tarihi boyunca Londra’yı gayriresmi büyük operasyonlar için kullandı” dedi. Mossad içerisinde yaşananların en canlı şahitlerinden biri olan Halevy, 1934 yılında İngiltere'de doğdu ve Londra'da öğrenim gördü.

Teşkilata eleman sıkıtısının çekildiği 1961 yılında katılan Halevy, “Eğer bir Arab'ı ajan olarak işe almak istiyorsan, bu kişiye Harrods mağazasından çıkarken yanaşmak, Kahire, Riyad ya da Şam'da denemekten daha kolaydır” dedi.

İsrail ve Ürdün'ün barış anlaşmasını değerlendirmek amacıyla Ürdün Kralı Hüssein ile bir araya gelerek gizli görüşme yaptıklarını anlatan Halevy, şöyle dedi: “Mossad hakkında neredeyse kutsal olduğuna dair dinsel hava estiriliyor.

"2. DÜNYA SAVAŞI'NDAN BİTMEMİŞ İŞLERİ TEMİZLEDİK"

Ülke, halk için hizmet veriyorduk. İsrail devletinin temellerini korumak için derin bir duygu ve neredeyse bir Mesih misyonuyla telkin edilmiştik. Bu misyon duygusu, Mossad'ın görevinin soykırımı önlemek olarak gören nesilden geliyor.

Bunun için ne gerekiyorsa onu yapmaya razılar. 2'nci Dünya Savaşı ardından ‘bitmemiş işleri temizlemek’ gizli operasyonlar arasındaydı. Bu operasyonlardan biri, Nazi ölüm kampının mimarı olan ve Arjantin'de saklanan Adolth Eichmann’ı kaçırmaktı. İsrail’e getirildi ve yargılandıktan sonra 1962 yılında idam edildi.”

"MOSSAD GÖLGE DIŞİLİŞKİLER BAKANLIĞI'DIR"

Mossad ajanlarının herzaman İsrail’in diplomatları olduğunu vurgulayan Halevy, “İsrail başbakanının dünyanın herhangi yerinden biriyle yapacağı
toplantıda gizliliği sağlamak Mossad’ın görevi. Mossad, aynı zamanda Gölge Dışilişkiler Bakanlığı'dır” diye konuştu.

Halevy, 1997'de Hamas liderlerinden Khaled Meshal’e düzenlenen ‘zehirli iğne’suikasti sırasında işlerin ters gitmesi ve suikastçi 2 ajanın Ürdün’ün başketi Amman sokaklarında yakalanması ardından büro şefi oldu.

Bu olay, İsrail ile barış anlaşması imzalamak üzere olan Ürdünlüler'in tepkisine neden oldu. İsrail, iki ajanının serbest bırakılması karşılığında Hamas liderini serbest bırakmak zorunda kaldı.

İsrailli 2 ajanın Dubai’de olduğu gibi yine başka bir ülkenin (Kanada) pasaportuyla seyahat ettikleri ortaya çıktı. Tel Aviv’deki evinde konuşan ve teşkilata 1970’li yıllarda katıldığını ifade eden Gad Shimron, ordudan ayrıldıktan sonra 1500 kişiden sadece 10'unun seçildiği Mossad’ın ‘Elit Harekat Birliğİ’nde görev aldığını anlattı.

ELİT HAREKAT BİRLİĞİ

Elit Harekat Birliği'nde 9 ay süren eğitim ardından bu birlikten mezun olan 6 kişinin, en hassas örtülü operasyonları yürüttüğünü anlatan Shimron, “Mossad, benim gibi İsrail’in itaatkar vatandaşlarını işe aldı. Bize nasıl hırsızlık yapılacağını, ‘öldürmeyi’ ve normal insanların yapamadıkları şeyleri öğrettiler” dedi.

Shirman, şöyle devam etti: “Burası Avrupa değil. Komşularımız İsveçliler, Norveçliler değil. Savaşları kazanabiliriz ancak, birini kaybedersek, bu herşeyin sonudur.
İsrail'in dünyadaki olağanüstü durumundan dolayı bunun farkındaydık. Mossad’ın elit birliğinin üyesi olarak, CIA ve MI6 gizli servislerinde çalışan meslektaşlarımızın yapamayacakları şeyleri yapmaya yetkiliydik.”

Alpaslan DÜVEN/LONDRA (DHA) 2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suudi Arabistan'da hac ibadeti için aşı şartı