Motosiklet sürücüleri Avrasya Tüneli'ni neden kullanamıyor?

Motosiklet sürücüleri Avrasya Tüneli'ni neden kullanamıyor?

1 milyar 245 milyon dolarlık Avrasya Tüneli dün düzenlenen törenle açıldı. Sabah 07.00'dan itibaren Avrasya Tüneli'nden geçişler yapılmaya başlanırken motosiklet ve bisiklet kullanıcıları Avrasya Tüneli'ni kullanamayacak. Sadece otomobil ve hafif ticari araçlar kullanabilecek

21 Aralık 2016, Çarşamba 09:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 İstanbul Boğazı'nda deniz seviyesinin 106 metre altından geçen Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Avrasya Tüneli hizmete girdi.

Tünel ile, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmaray’dan sonra İstanbul’da iki kıta 5’inci kez birleşmiş

Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak gerçekleşecek.
 

TÜNELDEN HANGİ ARAÇLAR FAYDALANAMAYACAK?


Tünel yalnızca hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına izin verilecek şekilde tasarlandı. Ağır taşıtlar, iki tekerlekli araçlar (motosiklet, bisiklet) ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar.
 

AVRASYA TÜNELİ MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE NEDEN YASAK?


İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılan tünel, trafikte en fazla bulunan hafif araçların kullanımına özel olarak projelendirildi. Deniz tabanı altına inşa edilen 5,4 kilometre uzunluğundaki tünel bölümünde seyir ve güvenlik alt yapısı, hafif araçlara uygun olarak tasarlandı.

Benzer teknik özelliklerdeki tünellerde olduğu gibi Avrasya Tüneli’nin giriş ve çıkış ağızları ile mevcut araç trafiğinin doğal olarak yaratacağı güçlü hava akımı, iki tekerlekli araçların güvenli şekilde seyretmelerine engel teşkil etme potansiyeline sahip.

Ayrıca dünya genelinde gerçekleştirilen Paris A86 ve Kuala Lumpur Smart gibi benzer ölçekteki ve teknik özellikteki tünel projelerinde de motosiklet geçişine izin verilmiyor.


AVRASYA TÜNELİ GÜZERGAHI 


İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor.
 

HIZ SINIRI 70 KM


Güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli'nde hız sınırı 70 km olacak.


Avrasya Tüneli'nde ilk kaza meydana geldi

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lüks villada kar maskeli korona partisi!