Muhalefete sesleniş: Birlikte çözelim

Erdoğan, Ulusa Sesleniş'te, muhalefet partileriyle olan 'Kürt açılımı' gerginliğini düşürmeye yönelik üslup kullanmaya başladı

28 Ağustos 2009, Cuma 10:58
A A

Erdoğan, dün TV’lerden yayınlanan konuşmasında ‘Kürt Açılımı’ konusunda son günlerde muhalefete karşı kullandığı sert üslubunun tonunu düşürdü. Erdoğan “Bizim bu açılımdan muradımız, bu ülkede yaşayan herkesin kendini özgürce ifade edebileceği demokratik ortamı tesis edebilmektir. Bu ülkede artık insanlık ayıpları, faili meçhuller yaşanmasın; masumlar suçlu ilan edilmesin, suçlular cezasız kalmasın istiyoruz” dedi.

‘TAŞIN ALTINA EL SOKALIM’

Erdoğan şöyle devam etti: “Terör, sadece askeri tedbirlerle çözülebilecek bir mesele değildir. Hep birlikte, kim olursa olsun, gelin taşın altına elimizi sokalım. Bizim kimseye her şeyi biz yapalım, kuralı biz koyalım, çerçeveyi biz çizelim gibi bir dayatmamız yok. Çünkü biz Türkiye’nin tamamı değiliz. Biz herkese bir çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu ülkenin kanayan bütün yaralarına merhemi hep birlikte bulalım diyoruz.”

ÜNİTER DEVLET VURGUSU

“Kim bu kardeşlik projesinden bir ihanet planı çıkarmaya çalışıyorsa Türkiye’ye büyük kötülük ediyor. Anayasamızın belirlediği ölçüler ortadadır, Türkiye’yi bölmeye, bütünlüğümüzü bozmaya, üniter devlet yapımızı ortadan kaldırmaya yönelik hiçbir niyet ve girişime asla ve asla izin vermeyiz. Türkiye’nin menfaatlerine halel getirecek en küçük bir adımı bile asla ve asla atmayız. Bizim gözden çıkaracak bir tek evladımız yoktur.”

‘ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLUN’

“Burada siyasi istismar yapılmaz, burada siyasi rant hesabına girilmez. Herkesi çözümün bir parçası olmaya çağırıyoruz. Geçmişteki klişeler bir işe yaramadı, gelin yeni bir açılım gerçekleştirelim. Neden olmayacağını yıllarca konuştuk, gelin bugün de nasıl olacağını konuşalım diyoruz. Bu mesele bu milletin meselesidir, gelin bir ucundan tutun da bu ağırlığı bu ülkenin üstünden kaldıralım diyoruz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.