Muhteşem görünen bitkiler için 8 pratik bilgi

Evde bitki bakımı herkes için kolay olmayabilir ancak bazı pratik bilgilerle evinizi kolayca bir cennet bahçesine çevirebilirsiniz ama unutmayın çiçekler hangi tür olursa olsun mutlaka biraz ilgi isterler. Size vereceğimiz pratik bilgilerle kolay ve hızlı yoldan muhteşem görünen bitkilere sahip olabilirsiniz

24 Haziran 2021, Perşembe 17:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Nem seviyelerini değerlendirin

Nem seviyelerini değerlendirin

Söz konusu ev bitkileri olduğunda, ortamdaki nem değeri çok önemlidir. Sezon değişiklikleri kadar, evinize en uygun olan çiçekleri öğrenmeniz de önemlidir. Örneğin, tropikal bitkilerin neme daha çok ihtiyacı vardır. Ama ısı oranı daha düşük bir yerde yaşıyorsanız, daha fazla nem sağlamanın da yoları bulunmakta. Saksının dibine çakıl yerleştirmek ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koymak buna örnektir. Sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek de bir diğer seçenektir.

Sulama ayarı ve drenaj özelliklerine dikkat edin

Sulama ayarı ve drenaj özelliklerine dikkat edin

Fazla sulandıklarında ya da düzenli olarak drene edilmediğinde, bitkilerin kökleri çürümeye başlar. Taşlar ve diğer drenaj ürünleri doğru dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama aralarında toprağın kuruması izin vermek de çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bitkilerin susuz kalmalarına ve ardından solmalarına karşı önlem alınmalıdır. Bitkiler için genel olarak aşırı ya da yetersiz sulama oldukça kötüdür. Aşırı sulama yapılırsa bitkinin kökleri su içinde kalacağı için köklerinde çürümeler meydana gelir; yetersiz sulanırsa da bitki gerekli suyu alamayacağı için kurur. Bitkinizi iyi tanıyıp ona doğru zamanda su vererek uzun bir süre bitkinizi yaşatabilirsiniz.

Gün ışığı ve doğal ışık doğru ayarlanmalı

Gün ışığı ve doğal ışık doğru ayarlanmalı

Bitkilerin büyümesi için doğal ışık en iyi etkiyi verir ancak bazı bitkiler oda ortamındaki florasan ışık altında da büyümeyi sürdürebilirler. Çiçekli saksı bitkilerinin birçoğunun, olabildiğince çok sayıda çiçek açabilmesi ve çiçeklerin yeterince renklenebilmesi için iyi ışık alan yerlere konulması gerekmektedir. Güzel yapraklı süs bitkileri ise düşük seviyede ışık altında büyüyebilir ve ışığın az olduğu yerlere konulabilir.

Su kadar ışık da bir bitkinin ömrü için çok önemlidir. Çiçeklerinizi evinizin gün ışığı alan bölgelerine yerleştirin. Türlerine göre, direk güneş ışığına ya da gölgeye ihtiyaç duyarlar. Eğer az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlar.

Gübre ve zararlılar

Gübre ve zararlılar

Çiçeklerinize fazla gübre eklemek etkileyici bir büyümeye sebep olur ama çok fazla eklemek saksını değiştirmek zorunda bırakabilir ve özellikle yaz mevsiminde zararlılar için cazibe merkezi haline getirir. Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz olan büyüme dönemleri boyunca çözünür bir gübre ile 3 kez desteklemektir.

Çiçeklerinizi akıllıca seçin

Çiçeklerinizi akıllıca seçin

Eğer ev bitkilerini öldürmekle ünlüyseniz, bazı kolay bakılan türlere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloe vera nispeten düşük bakım ister ve sıkı bir sulama zamanlaması gerektirmezler.

Eğer siz de evinizde evcil hayvan besliyorsanız, bitki seçimine özen gösterip kedi veya köpeğinizin zehirlenmemesi için toksik olmayan bitkileri tercih etmelisiniz. 

  • Yıllar geçse de evlerimizi dekore ederken asla değişmeyecek olan birkaç dekorasyon tarzı vardır. Hiç kuşkusuz Akdeniz, Bohem, İskandinav, Klasik tarz bunlar arasında en çok tercih edilenlerdendir
  • Eğer saniyeler içerisinde uykuya dalabilenlerden değilseniz, yatak odanızı bitkiler ile süsleyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenizde sizlere yardımcı olabilecek bitkilerden bazıları Aloe Vera, Gardenya, Kediotu, Lavanta ve Papatya’dır.

Yerlerini çok sık değiştirmeyin

Yerlerini çok sık değiştirmeyin

Bitkilerinizin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için istikrar oldukça önemli. Bitkilerin yerini sık sık değiştirmemeye özen göstermeli ve onların da canlı olduğunu unutmamalısınız. Eğer sıklıkla bitkilerinizin yerini değiştirirseniz bitkileriniz strese girebilir. Bitkilerinizi yeniden düzenlemek size cazip gelebilir ama ev hayvanları gibi ev çiçekleri de fazla yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Onun için en uygun ışığı sağlayabildiğiniz köşeyi bulduğunuzda, çiçeğin yerini değiştirmemelisiniz.

  • Strese giren bitkilerinizden aldığınız sonuç da sizi mutlu etmeyecektir. Bitkilerinizin dağınık görünmemesi adına dekoratif saksılıklar kullanabilirsiniz. Doğal dekoratif saksılık sayesinde bitkileriniz derli toplu halde, istedikleri yerde durabilirler.

Ortamın aşırı sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterin

Ortamın aşırı sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterin

  • Bitkiler en iyi şekilde canlı kalabilmeleri için ısı çok önemlidir. Genel olarak bitkiler 18-22°C sıcaklıkta tutulmalıdır.
  • Doğrudan güneş ışığından, ısıtıcı veya soğutucu cihazlardan uzak tutulmalı; üstten hava üfleyen fanların doğrudan altında olmayacak şekilde bulundurulmalı ve televizyon veya radyatörlerin üzerine konulmaktan kaçınılmalıdır.
  • Televizyon gibi elektronik eşyalar dışarıya ısı verirler ve bu da çiçeklerin su kaybetmesine neden olur.

Bitkilerinize ilgi gösterin

Bitkilerinize ilgi gösterin

Bitkilerin de birer canlı olduğunu, her şeyden önce onların da sevgiye ihtiyacı olduğunu bilmeyen yoktur. Her gün çiçeklerinizle ilgilenip onları gözlemlerseniz bitkilerinizin ihtiyaçlarını da fark edebilirsiniz. Her bitkinin su, ışık ve nem ihtiyacı farklıdır ve siz onların her birini ayrı ayrı tanıyıp her birine özel davranarak sağlıklı biçimde nasıl büyüyeceklerini keşfedebilirsiniz. Böylece bitkilerinize daha iyi bakabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ruj nasıl yapılır? Evde ruj yapımı ve ruj hakkında merak edilenler