MÜSİAD gribe el attı!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Sarpkaya, son günlerde ülkemizde çok sık görülen H3N2 Virüsü hakkında açıklamalarda bulundu

10 Ocak 2014, Cuma 15:20
A A
MÜSİAD gribe el attı!

Bu virüs üzerinden ciddiye alınmayacak spekülasyonlar yapıldığını söyleyen Hüseyin Sarpkaya, bu tip virüslerin özgün bir tedavisinin olmadığını söyledi.

Sarpkaya bu konuda şunları söyledi.

Son günlerde ülkemizde çok sık görülen girip virüsü H3N2 üzerinden ciddiye alınmayacak spekülasyonlar yapılmaktadır. Dünya literatüründe ilacı bulunmayan virüslerin ilaç lobisi üzerinden yazılı ve görsel basına ilaç yokmuş gibi lanse ederek Sağlık Bakanlığı’na fiyat arttırılması için baskı yapılmaktadır.  Ekonomik anlamda pazarlık yaparak Avrupa Ülkeleri’nin fiyatlarından ortalama ile belirlenen ilaç fiyatları spekülatif haberlerle arttırılmak istenmektedir. Bu gribin özgün bir tedavisi yoktur.  Hastaların çoğu, 7-10 günde kendiliğinden iyileşir. Hastanın yeterli sıvı alması çok önemlidir. Yüksek ateşi olan çocuklarda ( aspirin hariç) ateş düşürücü kullanılabilir. Diğer gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi H3N2 virüsüne karşı da antibiyotik kullanılmamalıdır.  Antibiyotiğin tedaviye etkisi yoktur. Sadece komplikasyon gelişirse doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Gribin  aktif olduğu dönemde, ortalama 3-5 gün istirahat edilmesi vücudun kendisini hızlı bir şekilde toparlaması için önemlidir. Böylece hastalar hem çabuk iyileşecekler hem de virüsü daha fazla kişiye bulaştırmayacaklardır.

Sıradaki haber yükleniyor...