Musluk suyunun içilebilir olduğu nasıl anlaşılır?

Birçok kişi yaşadığı evin musluk suyunun içilip içilemeyeceğini düşünüyor. Peki bunu kendiniz test etmeye ne dersiniz? Eğer yaşadığınız bölgenin musluk suyuna güveniyor fakat test edip emin olmak istiyorsanız haberimize bir göz atın.

03 Ekim 2020, Cumartesi 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Suyun rengini kontrol edin

Suyun rengini kontrol edin

İlk olarak musluğu açın ve birkaç dakika suyun akmasını sağlayın. Böylece musluktaki kalıntılar temizlenecektir ve sonra bir bardağa su doldurun.

Su bulanık, sarı veya kahverengiyse; paslı borular, su kirliliği veya düşük kaliteli bir su kaynağı bunun sebebi olabilir.


Suyun bulanıklığını kontrol edin

Suyun bulanıklığını kontrol edin

Suyla dolu bardağınızı ışığa tutun. İçinde kırmızı, turuncu veya kahverengi parçacıklar varsa bunun nedeni paslı veya eski armatürler veya borular olabilir.

Suyun içindeki siyah parçalar da hortumların yıpranmaya başladığını gösterir. Suyun genelinde bir bulanıklık olması durumunda suda fazla kimyasal olduğundan şüphelenilebilir.


Suyun kokusunu kontrol edin

Suyun kokusunu kontrol edin

Suyu kokladığında burnunuza çamaşır suyu gibi koku geliyorsa bu suyu güvenli hale getirmek için eklene klorun kokusudur ve zararlı değildir. Filtre kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Eğer su küf veya toprak kokuyorsa bu borularda ya da suyun geldiği kaynakta bir sorun olduğunu, bir şeylerin çürüdüğünü gösterir.


Suyun çürümüş yumurta gibi koktuğunu düşünüyorsanız bu suda bakteri üremiş olabileceğini gösterir. Suyu bir bardakta birkaç dakika bekletip tekrar koklayın. Eğer sudaki koku geçerse bu suyun içinde değil, suyun geldiği kanal üzerinde bakteri ürediği anlamına gelir.


Lezzetini kontrol edin

Lezzetini kontrol edin

Diğer yöntemlerden geçtiyse musluk suyunuz tadına bakma vakti geldi. Eğer sudan metalik bir tat geliyorsa bu pH seviyesinin düşük olduğu ya da aşırı mineralli olduğu anlamını taşır. Ancak renkte de bir değişiklik görüyorsanız bunun sebebi pas olabilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eylülde ekilecek tohumlar