Müslümanlara zorla casus yazılım yükletiyor

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne özel aldığı kararla Müslüman vatandaşların casus yazılım yüklemesi zorunla hale getirildi

28 Temmuz 2017, Cuma 21:43
A A
Müslümanlara zorla casus yazılım yükletiyor
Sık sık tartışmalı kararları ile gündeme gelen Çin, yine skandal bir karara imza attı. Ülkedeki en yüksek müslüman nüfusuna sahip bölgelerden biri olan Sincan’da vatandaşlardan telefonlarına casus yazılım yüklemesi istendi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insanlara WeChat üzerinden mesaj atan Sincan yönetimi, vatandaşların Jingwang adlı Android uygulamasını istedi.


YAŞADIŞI İÇERİKLERİ TESPİT EDİLİYOR


Jingwang adlı bu uygulama bir casusluk yazılımı. Hükümet birimleri bu uygulamayı kullanarak tehlikeli buldukları yasadışı içerikleri tespit edebiliyor. Bu uygulama kullanılarak e-kitaplar, yazışmalar ve videolar incelenip takip ediliyor.

Büyük çoğunluğu Müslüman ve Türkmen olan insanların yaşadığı bu bölgeye özel olarak alınan bu karar, büyük tepki çekti. Ancak henüz bu uygulamadan vazgeçilmiş değil. Bu uygulamayı yüklemeyen vatandaşlar 10 güne kadar hapis cezasına çarptırılacak.

LG V30 arka paneli sızdırıldı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.