Mustafa Marangoz'un ataması askıya alındı

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'na, tartıştığı polisleri teşhis ettiren Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un , 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne ataması askıya alındı

30 Temmuz 2012, Pazartesi 21:52
A A

Hatay Valiliği internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Dörtyol ilçesinde 29 Haziran tarihinde meydana gelen olay ile ilgili olarak ''Teşhis Sonucuna Terfi'' başlığı altında Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü'nün terfi ettirildiğine dair haberlere yer verildiği, içeriği itibariyle eksik bilgiden kaynaklandığı düşünülen habere ilişkin olarak açıklama yapılmasının uygun görüldüğü belirtildi.

>>> VEKİL OĞLU POLİSİ TEK SIRAYA DİZDİ

>>> 'KÜFÜR BİLE EDİLSE SESİNİZİ ÇIKARMAYIN'

>>> ARINÇ: EMNİYET MÜDÜRÜNÜN YAPTIĞI İŞGÜZARLIKTIR

Hatay Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli 132883 sicil sayılı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un durumunun, bulunduğu rütbede devam eden veya sonuçlanan adli veya idari herhangi bir soruşturması bulunmadığından mevzuat hükümleri ile kıdem ve liyakat hususları bir bütün olarak değerlendirilerek, Yüksek Değerlendirme Kurulu'nun 12 Mayıs tarihindeki toplantısında görüşüldüğü bildirildi.

2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi eden Mustafa Marangoz'un 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 13. maddesi uyarınca ilçelerde görevlendirilmesi hukuken mümkün olamayacağından 18 Temmuz'da tarihinde rütbesine uygun olarak Hatay Emniyet Müdür Yardımcılığı'na tayin edildiğinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Yapılan tayin sırasında, kamuoyuna yansıyan ve izah kabul edilemez görüntülerin olduğu henüz bilinmemektedir. Bilindiği gibi, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü'nün teşhis işlemini ilgili mevzuata uygun olarak yapıp yapmadığı hususu ile ilgili olarak valiliğimizce soruşturma başlatılmıştır. Ancak, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 29 Temmuz'da yapılan açıklamaya göre, konunun tüm yönleriyle araştırılması için 2 polis başmüfettişi görevlendirildiği anlaşıldığından soruşturma polis başmüfettişlerine devredilecek olup, polis başmüfettişlerinin hazırlayacakları raporlardaki öneriler çerçevesinde ilgilinin durumu gözden geçirilecektir. Bu nedenle, Hatay Emniyet Müdür Yardımcılığı'na yapılmış olan ataması müfettişlerin raporu tamamlanıncaya kadar askıya alınmıştır.''

DÖRTYOL’DAKİ ’TEŞHİS’ İLE İLGİLİ AK PARTİLİ VEKİLİN İSTİFASI KONUŞULUYOR

 Hatay’ın Dörtyol İlçesi Emniyet Müdürlüğü’nde meydana gelen ’teşhis’ olayının ardından AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun, partinin Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edileceği, milletvekilinin buna tepki olarak da partiden istifa edeceği iddiaları konuşuluyor.

Dörtyol İlçesi emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı Murat Emer ile Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu arasındaki tartışmanın adliyeye yansıması ve Türkoğlu ile tartışan memurun belirlenebilmesi için bir grup polis sıraya dizilip teşhis yaptırılmıştı. Olayın basına yansımasının ardından Hacı Bayram Türkoğlu bazı yakınları ile iftar yemeğinde yaptığı görüşmelerden sonra AK Partiden istifa edeceği kararını aldığı, yarın sabah AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısından önce bu kararını açıklayacağı öne sürüldü. Türkoğlu’nun bu kararı almasında yüksek disiplin kuruluna sevk edilmesinin düşünülmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

AA- DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.