Mutfak temizliğinde hayat kurtaran tüyolar

Mutfaklarımız evlerimizde en çok zaman geçirdiğimiz, aynı zamanda en çok ve çabuk kirlenen yerlerin başında geliyor. İşte mutfak temizliğinde size zaman kazandıracak ve işinizi kolaylaştıracak tüyolar...

28 Ağustos 2019, Çarşamba 12:12
A A

Mutfakta hepimiz çok fazla zaman geçiriyoruz. Üstelik yediğimiz her şeyin yolu da mutfaktan geçiyor.


İşte işinizi kolaylaştıracak çok önemli ipuçları...

Elleriniz sarımsak kokuyorsa paslanmaz çelik bir şeylere dokunun. Koku mucizevi bir biçimde parmaklarınızdan silinip gidecek.


Kahve fincanlarının dibine yerleşmiş lekeleri temizlemek için de karbonattan faydalanabilirsiniz. Fincanın dibine karbonatı koyun, üzerine birkaç damla su damlatın ve fırçalayın. Karbonatın etkiisyle lekeler birkaç dakika içinde temizlenecek.


Gümüşlerinizi temizlemek için alüminyum folyodan faydalanın. Folyo kabın içine karbonat, tuz ve kaynar su ekleyin. Gümüşlerinizi içine yerleştirdiğinizde kısa süre içinde pırıl pırıl olacaklar.


Mutfakta bir kutu tebeşir bulundurun. Eğer kıyafetlerinize yağ damlarsa önce kağıt havluyla lekeli bölgeyi kurulayın. Sonra da üzerine tebeşir sürün. Tebeşir tozu yağı tamamen emecektir. Giysilerinizi yıkamadan önce tebeşirli bölgeyi leke çıkarıcıyla hafifçe çitilerseniz leke kalmaz.


Döküm demir tavanız paslandıysa patates kullanarak temizleyebilirsiniz. Patatesi ikiye bölün. Kesik kısmını bulaşık deterjanına ya da karbonata batırın ve paslanan bölgeye sürün. Eğer kestiğiniz kısım yumuşamaya başlarsa, o ucu kesip aynı işlemi yeniden yapın.


Çöp öğütücünüzü temizlemek için beyaz sirke kullanarak buz küpleri yapın. Bu küplerin içine birer parça da limon ekleyin. Küplerden bir iki tanesini çöp öğütücüye koyup çalıştırdığınızda artıklar ve kötü koku hemen kaybolacak.


Mikrodalga fırınınızı limonla temizleyin. Yarım fincan suya 1 limonun suyunu ekleyin. Kabukları da suya ekleyin. Kaseyi fırına yerleştirip yüksek derecede 3 dakika kadar çalıştırın. Program bitince kapağı 5 dakika açmayın. Bu sürenin sonunda fırının içini yumuşak bir bezle sildiğinizde tertemiz olacak.


Temizliğe başlamadan önce bezinizi ıslatıp mikrodalga fırında çok ısınmayacak şekilde döndürün. Sıcak bezlerle temizlik yaptığınızda lekelerle daha kolay mücadele edebilirsiniz.


Çöp kutusunun içine bir top pamuk koyun. Çöp kutusuna yerleştirmeden önce hoş kokulu bir yağa batıracağınız bu pamuk, mutfağınızdaki çöp kokusuyla başarıyla mücadele edecektir.


Süngerlerinizden birinin köşesini kesin. Böylece hangisinin bulaşık için hangisinin temizlik için olduğunu kolayca ayırt edebilirsiniz.


Özellikle suları kireçli bir bölgede yaşıyorsanız bulaşık makinesinin içine bir kase sirke yerleştirin. Makineyi her zamanki gibi çalıştırın. Sirke suyun kireciyle savaşacak ve bulaşıklarınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacak.


Elektrik süpürgenizin ince ucu her yere girebilecek kadar ince değilse, bir sıkma şişesi kapağından yararlanabilirsiniz. Kapağın ince ucuyla çok dar alanları bile kolayca temizleyebilirsiniz.


Paslanmaz çelik evyenizi un kullanarak parlatın. Evyeyi yıkayıp kurulayın, her yerine un serpin ve fırçalayın. Ne kadar parlak olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.


İçi emaye kaplı tencerelerinizi temizlemek için karbonattan yararlanın. Kaynamış suya biraz karbonat ekleyip karıştırdığınızda tencerenizi kolayca temizleyebilirsiniz. Gerekirse bir tahta kaşıkla kurumuş yemek kalıntılarını da kazıyabilirsiniz.


Karbonatı kullanabileceğiniz bir diğer yer de lavabolar… Lavabonuzdan kötü bir koku geliyorsa önce bir miktar sıcak suyu lavaboya dökün. Üzerine bir fincan kadar karbonat ve bir fincan limon suyu boşaltın. Bu ikisi lavabonuzda kokuya neden olan kalıntıları temizleyecek.

(Hürriyet Leziz)

Sıradaki haber yükleniyor...