Mutfaklarda mucize! Siyah sarımsağın faydalarını biliyor musunuz?

Sarımsağın faydaları saymakla bitmezken, siyah sarımsağın faydalarının çok daha fazla olduğu söyleniyor. Peki beyaz sarımsak tüketemeyenler için tadı ve kokusu oldukça iyi olan siyah sarımsağın nasıl yapıldığını ve faydalarını biliyor musunuz? İşte mucize siyah sarımsakla ilgili merak ettiğiniz her şey.

08 Şubat 2018, Perşembe 10:19 Son Güncelleme:
A A

Siyah Sarımsak Nedir ? Bildiğimiz sarımsaktan daha faydalı olduğu iddia ediliyor. Siyah sarımsak, kara sarımsak ya da fermente sarımsak adı ile bilinmekte olup bildiğimiz sarımsağın belirli ısı ve nem koşullarında bir ay süreyle kurutulması sonucu elde ediliyor.

Siyah sarımsak, Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerin mutfaklarında oldukça popüler bir kullanım alanına sahip. Bir ay boyunca fermente olan sarımsak siyah bir renge bürünüyor. Asya mutfaklarında ( özellikle Kore Mutfağı ) oldukça popüler olan siyah sarımsak faydaları nedeniyle Avrupa Mutfaklarında da son dönemlerde oldukça popüler.  

Siyah Sarımsak, 2004 yılında Scott Kim tarafından Güney Kore’de keşfedilmiş bir üründür. Hafif şurubumsu ve ekşimsi tadı vardır.   

Siyah sarımsak; yemeklerde kullanıldığı gibi çerez olarak da tüketilebilir. Ayrıca enerji içecekleri, çikolatalar, dondurma ve kraker üretiminde fermente sarımsak katkı maddesi olarak da kullanılır.  

Siyah sarımsak içerisinde birçok vitamin ve mineral madde içerir. Siyah sarımsak yağı 17 tür amino asit içermesinin yanında, B vitamini de ihtiva eder. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve manganez gibi mineral maddeler de bulundurur.   

İşte siyah sarımsağın saymakla bitmeyen faydaları...

. Bağışıklık sistemini güçlendirir . Hücreleri yeniler . Beyaz sarımsağa göre daha fazla antioksidan içerir  

. Damar sertliğine karşı tedavi edicidir. Kalp ve damar sağlığını korur . Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur . Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır  

. Hepatoprotektif etkilidir . Diyabet semptomlarını iyileştirir . Enfeksiyonları önler  

. Serbest radikallerin vücudumuza ve cildimize vermiş olduğu zararları önler ve ortadan kaldırır . Sindirim ve dolaşımı arttırır . Tansiyonu düzenlemeye yardım eder  

. Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır . Yaşlanmayı geciktirir . Antialerjiktir  

. Doğal mide koruyucudur . Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır . Alzheimer ve romatoid artrit, kronik hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir.

. Kansere karşı koruyucudur . Saç ve cilt sağlığını korur . Yorgunluğu önler

Siyah sarımsağın zararları nelerdir? Siyah sarımsak aşırı tüketilmediği müddetçe sağlık açısından bir problem çıkartmaz. Ancak farklı rahatsızlıkları olan ve düzenli ilaç kullananların ayrıca hamile ve emziren annelerin doktor onayıyla kullanmaları gerekmektedir.   

Sıradaki haber yükleniyor...