Mutlu ilişki için 9 önemli ipucu

Herkes ilişkisinde mutlu olmanın yollarını arıyor. Bunun için insan önce kendine bakmalı. Kendi iç huzurunu bulamamış, mutluluğu kendi kendine oluşturamamış insanların ilişkileri mutsuzluğa mahkum oluyor. Kişisel gelişim uzmanı Ömer Yalçın, ilişkilerde mutlu olmak açin 9 ipucu belirlemiş. Hepsi basit, kolaylıkla yapılabilecek şeyler

20 Aralık 2014, Cumartesi 23:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AŞK DOKTORU MEHMET COŞKUNDENİZ YAZDI... https://twitter.com/askdoktoru Herkes ilişkisinde mutlu olmanın yollarını arıyor. Bunun için insan önce kendine bakmalı. Kendi iç huzurunu bulamamış, mutluluğu kendi kendine oluşturamamış insanların ilişkileri mutsuzluğa mahkum oluyor. Kişisel gelişim uzmanı ömer Yalçın, ilişkilerde mutlu olmak açin 9 ipucu belirlemiş. Hepsi basit, kolaylıkla yapılabilecek şeyler

1) KOŞULSUZ SEVGİ Tam anlamıyla 'seviyorum' kelimesinin içini doldurabilmek için gerekli olan şey koşulsuz sevgidir. Bu duyguyu yakalayabilmenin yolu insanın kendisini sevmesinden geçer. Sizin dışınızdaki bütün etkenler değişkendir ve ortadan kalkabilirler. Sabit olan şey sizsiniz ve varlığı daim olmayan bir şeye karşı koşulsuz sevgi besleyemezsiniz. Kendimizi sevebildiğimiz zaman ve sonsuz sevgi kaynağının merkezinde kendimiz olduğumuzu anladığımızda bu sevgiyi başkalarıyla paylaşabiliriz.

2) SAYGI VE GüVEN Karşılıklı saygı ve güven bir ilişkide olması gereken olmazsa olmazlardandır. Güvenmeyeceğiniz insanı hayatınıza sokmayın mümkünse. Güvensizlik zamanla birbirinize olan saygının ortadan kalkmasına ve sizi adım adım mutsuzluğa götüren bir virüs gibidir. Saygı ve güvenin önündeki en büyük engel geçmişinizle birlikte getirdiğiniz ihtimaller zinciridir. Geçmişimizde yaşadığınız iyi ya da kötü her olayı deneyim olarak hayatımıza kattıktan sonra anı olarak olması gereken yerde bırakmalıyız. Bu tecrübeler yeni bir ilişkiye başlamadan önce hayatımıza alacağımız kişiyi seçmemize yardımcı olur sadece. Bir kişiyi seçtikten sonra korkularınızı, güvensizliklerinizi, iyi kötü her şeyi geride bırakıp yeniye yer açmayı bilmelisiniz.

3) DOĞRULUK İlişkinizi bir inşaat olarak ele alırsanız bu inşaatın temelinde 'güven' yer almaktadır. Güven oluşturma ve devamlılığını sağlamanın en önemli koşulu ise doğruluktur. Yalan size anlık rahatlama sağlayabilir fakat zaman geçtikçe sırtınızda taşıdığınız ağır bir yük olmaya başlar. Düşünce ve davranışlarınızı fevkalade olumsuz manada etkiler. Yalan zamanla bağımlılık yapan çok kötü bir kişilik hastalığıdır. Kendisine yalan söylenmesinden hoşlanan birisine rastlamanız mümkün olmadığına göre, doğruyu söylemenin ödülü olan samimiyet duygusunu hissedebilmeniz için her zaman dürüstlük limanına demir atmamız gerekmektedir.

4) BEKLENTİLER Değişen beklentiler ilişkinizi zedeler. Beklentilerinizi en başından iyi belirleyin. Sizi mutlu ve tatmin eden unsurları tam anlamıyla belirledikten sonra karşı taraftan beklenti içerisine girebilirsiniz. İlişki başladıktan sonra sürekli değişen beklentileriniz karşı tarafı ve sizi yoracaktır. Bunu başarmanın yolu kendini bilmekten geçer. Sen ne istediğini bilmezsen ve en başında doğru şekilde belirtmezsen, beklentilerinin karşılanmasını bekleme lüksün olmaz.

5) DENGELER Yeni ilişkilerde iki önemli risk faktörü vardır. Huzurlu giden hayatınız alt üst olabilir. çoğu insanın en büyük korkularından birisi mevcut düzeninin bozulma ihtimali nedeniyle ilişkilerinde şüpheci olması olabilir. Bunun önüne geçebilmek için anlamsız risklere girmemek gerekmektedir. Sizi mutlu eden öncelikleri doğru şekilde tanımladıktan sonra ne istediğinizi tam olarak belirleyip tüm bu koşulları yerine getiren kişiyi hayatınıza almanız ve kararınızın arkasında durmanız gerekmektedir. Bu nedenle seçimi başkaları (aile, arkadaş, akraba) değil onların da onayını aldıktan sonra sizin yapmanız mevcut düzeninizi bozmayacaktır.

6) MASKELER Bir ilişkide tam uyumu sağlamak için birbirinizi çok iyi tanımanız ve ortak duyguları paylaşmanız gerekmektedir. Hoşunuza giden insanı etkilemek adına sizi o güne kadar mutlu eden gerçeklerinizden uzaklaşıp onun sevdiği maskeyi takmak kendinize ve partnerinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Kendi hayallerinizi paylaşın, kabul görürse birlikte gerçekleştireceksiniz. “Evlendikten sonra bambaşka biri oldu” sözünün altında yatan ana faktör de budur. Flört döneminde hiç maç izlemeyen bir adam evlilikten sonra bir futbolcuya dönüşebiliyor. Aynı şekilde alışverişten hoşlanmayan bir kadın evlilik sonrası bir alışveriş bağımlısı çıkabiliyor. Sizi olduğunuz gibi seven birisi ile mutlu ve huzurlu bir ilişki süreci geçirebilirsiniz. Flört döneminde takacağınız maskeler mutl

7) EMEK Bir insanı kendi hür iradenizle özel hayatınızın içine aldıysanız kendi iç huzurunuz için emek harcamalısınız. Biten her ilişki kendine güvensizliği doğurabilir. Dolayısıyla hayatınıza kimi alacağınızı çok iyi belirledikten sonra sürekliliği için de emek harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu kendi kararının arkasında durmaktır. Güvenilir insan olmanın ön koşuludur.

8) çöZüM Hayatta olduğu gibi ilişkilerde de her şey yolunda gitmeyebilir. Bunu öngörmeli ve her an sorunlarla karşılaşabileceğimizi en başından kabul etmeliyiz. Bu başlangıç kabulü bile sorunla karşılaştığınızda çözümün yarısını halletmeniz demektir. Kabul sorunun önünde bir kalkandır ve çözümü konuşabilmek için fırsattır. Soruna odaklanmak ve sadece onu konuşmak, sıkıntının büyümesinden başka hiçbir şeye fayda sağlamayacağı gibi iç huzurumuzu alt üst eden ve sonunda bizi depresyona kadar götürebilen sancılı bir süreçtir. Sorunun farkında olup kabullendikten sonra çözümle ilgili şeyler düşünmek ve konuşmak ise hem bizi hem karşımızdaki kişiyi rahatlatacak ve karşılıklı güven duygusunun perçinlenmesini sağlayacaktır.

9) KABUL ETMEK Kusuru başkasında aramak çözümsüz bir bilmecenin cevabını bulmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Her ne koşulda olursa olsun başkalarında kusur ve hata aramak kendi iç huzurumuzun dengelerinin bozulmasına neden olacaktır. Her türlü eleştiri oklarını önce kendimize yöneltirsek kendi yanlışlarımızı görebilir ve bu sayede hem başkalarının kusurları ile ilgilenip huzursuz olmaktan kurtulur hem de kendi hatalarımızın farkına vararak onları düzeltme fırsatı bulabiliriz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yazın en havalı kadınları