Mutluluk yolu İslam

İman ve ibadetin insana kazandırdıklarının başında ahlak, sevgi, merhamet, hoşgörü, doğruluk, adil davranma gelir. İmanı ve ibadetiyle bu özelliklere sahip olan Müslüman gerçek mutluluğu bulmuş demektir.

12 Mayıs 2020, Salı 12:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İslam dininde ahlakın büyük bir önemi vardır.

İslam dininde ahlakın büyük bir önemi vardır.

İslam’ın gayesi; insanları güzel ahlak sahibi yaparak olgunlaştırmaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur: “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Bir Müslüman’ın değeri, ahlakının güzelliği ile ölçülür. Bu konuda, Hz. Peygamber, kendisine en sevimli olanların, güzel ahlak sahipleri olduğunu bildirmiş. “Allah katında en sevgili kullar kimlerdir?” sorusuna da, “Ahlakı en güzel olanlardır” cevabını vermiştir.


İslam'da sevgi ve merhamet

İslam'da sevgi ve merhamet

Sevgi ve merhamet ahlaki davranışların temelinde insan sevgisi önemli yer tutar. Hz. Muhammed şöyle buyuruyor: “Birbirinizi sevmedikçe olgun mümin olamazsınız.” Kalplerdeki sevginin göstergesi insanlara iyilik yapmak, şefkat ve merhametle muamele etmektir. Hz. Muhammed buyuruyor ki: “Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder.” İslam’da sevgi ve merhamet sadece insanlığı değil; bütün yaratıkları içine alır. Hz. Muhammed, “Bir kediyi aç bırakarak ölümüne sebep olan kadının azap göreceğini, susayan bir köpeğe acıyarak su içiren günahkar bir kişinin de bu davranışı ile Allah tarafından bağışlandığını” haber vermiştir.


Hoşgörü

Hoşgörü

Müslüman, hoşgörü sahibi ve bağışlayıcıdır Allah gerçek müminleri “öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler” diye övmüştür (Al-i İmran, 134). Hoşgörü konusunda Hz. Muhammed en güzel örnektir. Müslümanlar, sadece kendi din kardeşlerine değil diğer dinlerden olanlara da hoşgörülü davranmak zorundadırlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hırka-i saadet dairesi