Müzik dinlemenin 6 bilimsel faydası

Müzik dinlemenin faydaları ve zararlarına ilişkin haberleri belirli aralıklarla görüyoruz. İyi ama, müziğin bilimsel faydaları neler? İşte bunlar daha önemli. Sadece klasik müzik dinlemenin faydalarına değil, müziğin faylarına odaklanmak gerek. İşte, müzik dinlemenin 6 bilimsel faydası!

06 Ağustos 2020, Perşembe 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Klasik müzik kan basıncını düşürüyor

Klasik müzik kan basıncını düşürüyor

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılara pop, rap, tekno gibi farklı türlerde müzikler dinletiliyor ve diğer müzik türlerinin genellikle kan basıncını arttırırken klasik müziğin kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını gözleniyor. Eğer kalp sağlığınıza değer veriyorsanız daha çok klasik müzik dinleyin ve damarlarınızdaki kanın daha rahat akıp gittiğini hissedin.

Müzik acıyı azaltıyor

Müzik acıyı azaltıyor

Araştırmalar, müziğin, acı ve ağrı yönetiminde çok yardımcı olabileceğini göstermiştir. Fibromiyalji hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, günde sadece bir saat boyunca müzik dinleyenlerin, başka bir kontrol grubundakilere oranla, ağrıda belirgin bir azalma yaşadıklarını gözler önüne serdi. Çalışmada, fibromiyalji hastaları dört hafta boyunca günde bir kez müzik dinleyen bir deney grubuna ya da tedavi almayan bir kontrol grubuna verildi. Dört haftalık dönem sonunda, her gün müzik dinleyenler, ağrı ve depresyon oluşumlarında önemli düşüşler yaşadılar. Bu tür sonuçlar, müzik terapisinin kronik ağrı tedavisinde önemli bir araç olabileceğini düşündürmektedir.


Bebekler daha akıllı büyüyor

Bebekler daha akıllı büyüyor

Mozart etkisi" olarak adlandırılan bu teoriye göre, klasik müziğin, zekayı artırdığı, sağlıklı gelişimi sağladığı, aile bağlarını kuvvetlendirdiği ve dahi çocukların doğmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Sayısız araştırma, bebeklere ana rahminde ve erken yaşlarda müzik dinletmenin, düşünce ve bilgi akışını sağlayan sinirsel dokuları kurmaya yaradığını ortaya koymuştu.

Müzik, daha az yemek yemenizi sağlar

Müzik, daha az yemek yemenizi sağlar

Georgia Tech Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada loş ışık ve müzik eşliğinde yemek yiyen insanların yemekten daha fazla keyif almasına rağmen daha az yedikleri ve daha az kalori aldıkları ortaya çıkmış. Kilo vermek gibi bir amacınız varsa yemek ritüelinize huzur veren parçalar ve mum ışığı eklemeyi düşünebilirsiniz.

Müzik, depresyon belirtilerini azaltabilir

Müzik, depresyon belirtilerini azaltabilir

Araştırmacılar, müzik terapisinin depresyon dahil olmak üzere çeşitli bozukluklar için güvenli ve etkili bir tedavi olabileceğini bulmuşlardır. Dünya Psikiyatri Dergisi’nde yer alan bir çalışma, bunama, inme ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik durumlardan muzdarip hastalarda, depresyon ve anksiyetenin azalmasında önemli rol oynadığını göstermiştir.


Müzik dikkati artırıyor

Müzik dikkati artırıyor

Amsterdam'daki adli psikiyatri kliniği Inforsa ile Amsterdam Üniversitesi ve Enschede Konservatuvarı araştırmacıları, müzik terapisinin, adli psikiyatri hastaları üzerindeki etkilerini araştırdı. Hollanda'da dört yıl ve üzeri ceza alan suçlular, "TBS" olarak bilinen bir zorunlu tıbbi rehabilitasyon sürecine tabi tutuluyor. Ciddi psikiyatrik bozukluk nedeniyle kendileri ve çevre için tehdit oluşturan kişiler de, adli psikiyatri tarafından tedavi ediliyor. İki gruba ayrılan hastalardan, müzik terapisi uygulananların dikkatini korumada daha başarılı olduğu belirlendi. Müzik terapisi almayan hastalar, dikkat konusunda daha eksik kaldı.

Müzik dinlerken daha güvenli araba kullanırsınız

Müzik dinlerken daha güvenli araba kullanırsınız

Danimarka’da yapılan bir araştırmada müzik dinleyen araç sahiplerinin daha güvenli araç kullandıkları ve kendilerini daha iyi hissettikleri ortaya çıkmış.10 Bir dahaki sefer trafikte kaldığınızda radyonuzu açmayı ihmal etmeyin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinemaya uyarlanan 7 video oyunu