Naim Süleymanoğlu kimdir? İşte 'Cep Herkülü'nün hayatı

Karaciğer nakli olduktan sonra beyin kanaması geçirerek yaşama veda eden olimpiyat şampiyonu, eski milli halterci, Türkiye'nin 'Cep Herkülü' Naim Süleymanoğlu kimdir? İşte Naim Süleymanoğlu'nun hayatı...

18 Kasım 2017, Cumartesi 15:16
A A

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde dünyaya geldi. 

Henüz 9 yaşındayken haltere başlayan Naim Süleymanoğlu, 1982 senesinde Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

16 yaşında yine rekor kırarak şampiyon olan Süleymanoğlu, böylece dünya tarihinin en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. 

Kariyeri boyunca toplamda 46 kere dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, 3 Olimpiyat Şampiyonluğu, 8 Dünya Şampiyonluğu, 6 Avrupa Şampiyonluğu kazanmıştır. 

Bulgar Hükümeti'nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle başlarda adı Naum Shalamanov olarak bilinen ve Bulgaristan adına yarışan sporcu, 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın Sovyetleri boykot etmesinden dolayı katılamadı.  

Bu dönemde Bulgar hükümetinin Türk sporcuları yasaklaması gibi sorunlardan kurtulmak ve Türkiye adına yarışmak isteyen Naim Süleymanoğlu, 1986 senesinde Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.  

1988 senesinde Seul Olimpiyatları'nda 9 dünya, 6 olimpiyat rekoru kırarak efsaneleşen Naim Süleymanoğlu, aynı sene Time dergisinin kapağında yer aldı. 

Aynı zamanda Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

Naim Süleymanoğlu, 1992 senesinde Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi. Aynı zamanda Naim Süleymanoğlu halterde en fazla olimpiyat altın madalyası kazanan sporcu olarak da Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı.

Peş peşe rekorlar kıran Naim Süleymanoğlu'na boyunun kısalığına rağmen güçlü olması nedeniyle 'Cep Herkülü' lakabı takılmıştı.  

Naim Süleymanoğlu, sporu bıraktıktan sonra siyasete atılmak istedi. MHP'den siyasete giriş yapmak isteyen ünlü halterci, MHP'den Büyükçekmece'nin Kıraç Beldesi Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu, seçilemedi. Yıl 2007'yi gösterdiğinde Süleymanoğlu, tekrardan MHP'den İstanbul Milletvekili adayı oldu, o seçimde de başarılı olamadı. Cep Herkülü, 2007'den sonra tekrardan siyasete girmedi.

Naim Süleymanoğlu (50), geçen 25 Ağustos'ta siroz nedeniyle Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 6 Ekim'de de milli halterciye Prof.Dr. Kamil Yalçın Polat ve ekibi tarafından karaciğer nakledildi. Nakilden sonra yoğun bakımda tutulan Süleymanoğlu'nun beyin damarlarında kanama meydana geldi.

Beyindeki kanama ve buna bağlı olarak artan ödem nedeniyle acil olarak beyin ameliyatına alınan Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede 18 Kasım  2017 tarihinde hayatını kaybetti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ankaragücü-Denizlispor (Maç özeti)