Nanenin her derde deva faydaları

Zihni açıyor; zinde ve uyanık kalmanızı sağlıyor... Gerektiğinde besin maddesi gerektiğinde ise şifa kaynağı olan nane; yüzyıllardan beri sağlıklı beslenmeye dikkat eden kişilerin tercihi olmaya devam ediyor. Faydası saymakla bitmeyen naneye yakından bakalım...

A A
Hazımsızlık giderici

Hazımsızlık giderici

Yapılan araştırmalara göre, mide hareketlerini hızlandıran ve dolayısıyla midedeki yemeklerin sindirim sürecini arttıran nane yağı; hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırıyor. Bir bardak ılık suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı; midenizi rahatlatacaktır.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Keskin aromatik kokuya sahip olan nane bitkisi, tıpkı bir kafein gibi etki göstererek zihni açıyor; zinde ve uyanık kalmanızı sağlıyor. Hafızayı güçlendiren, nane beyin fonksiyonlarını arttırıcı yönde etki gösteriyor.

Emzirme acılarını azaltır

Emzirme acılarını azaltır


Bebeğini emziren annelere müjde! Yapılan araştırmalar ve çalışmalar gösterdi ki nanenin içeriğindeki esansiyeller göğsünüzde oluşan emzirme ağrılarını ortadan kaldırıcı ve tedavi edici yönde etki gösteriyor. Dilerseniz bir kaç damla nane yağı ile ağrılı bölgeye masaj yaparak etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Grip belirtilerini giderir

Grip belirtilerini giderir

Nefes açıcı özelliği ile bilinen nane; grip ve nezle gibi hastalıklarda burun tıkanıklığını çözerek hastanın daha kolay nefes almasını ve dolayısıyla daha hızlı iyileşmesini sağlıyor! Dilerseniz bunu 1 cam kaseye koyduğunuz yarım litrelik sıcak suya birkaç damla nane yağı ve nane yaprağı katıp, buharını soluyarak gözlemleyebilirsiniz.


Ağız kokusunu giderir

Ağız kokusunu giderir

Ağır kokulu bir yemek yedikten sonra sakız çiğneyerek bu kokuyu ağzınızdan giderebilirsiniz fakat bu kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Kalıcı olarak ağız kokusunu gidermenin yolu; nane çayı içip, taze nane yaprakları yiyerek ağızdaki kötü kokuya yol açan bakterileri öldürür.

Tüketmek oldukça kolaydır

Tüketmek oldukça kolaydır

Sağlığa faydalı birçok besinin aksine naneye ulaşmak ve diyetinize eklemek oldukça kolaydır. Dilerseniz salatalarınızda, cacıklarda ve yemeklerde kullanabileceğiniz naneyi vücudunuzda kullanmak için ise aromaterapi veya masaj yöntemlerini tercih edebilirsiniz.


Tüm şifalarından faydalanmanız dileğiyle, gönül rahatlığıyla kullanın...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayrılık acısından kurtulma yöntemleri