Narsist biriyle birlikte olduğunuzun 10 işareti

Bazen ilişkinin içindeyken olup bitenlerin farkına varmayız. Dışardan bir gözdür tek ihtiyacımız olan. Yakın arkadaşlarımızsa partnerlerimiz hakkında yorum yapmaktan genelde çekinirler. Çoğu zaman bir ilişkide en tehlikeli kişilik tipi narsistlerdir. Narsist bir sevgili, zamanla sizin giderek silikleşmenize, insanların ismini unuttuğu birine dönüşmenize neden olur. Narsist sevgililer birer tahtakurusu gibidir. Sizi zamanla yer bitirir, sizse dönüp kendinize bakmadığınız sürece fark etmezsiniz bile. Narsist bir sevgiliyle birlikteyseniz bunu anlamanın da yolları var. Aşağıda sıralayacaklarımıza birer birer tik atarak sevgilinizin narsistlik seviyesi hakkında çıkarımlarda bulabilirsiniz. İşte narsist nedir ve narsist biriyle birlikte olduğunuzun 8 işareti!

02 Mayıs 2020, Cumartesi 12:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Narsist kimdir?

Narsist kimdir?

Halk arasında kendine aşık kişi olarak bilinen narsistik karakter bozukluğuna sahip kişilerin durumu aslında kendine aşık olmak ifadesindeki kadar basit ve romantik değil. Psikoloji bilimine göre narsistik kişi, aslında derinlerdeki yaralı gerçek benliğini hissetmekten kaçınmak için kafasında idealize ettiği kendilik imajına aşık olan kişi olarak tanımlanıyor. Derinlerde bu kişilerde ‘çirkin ördek yavrusu’ psikolojisi olduğunu savunan uzmanlar, narsistlerin bunu kabullenmekte zorlandıklarına da dikkat çekiyorlar.


Aldatmaya yatkın olma

Aldatmaya yatkın olma

Narsist insanların en belirgin özelliklerinden biri bencil olmalarıdır. Bu bencilliğe sorumluluk almama, kendini hatalı görmeme, karşısındaki kişiyle empati kuramama gibi davranış türleri de eklendiğinde bu kişilerin aldatmaya meyil gösterme ihtimalleri son derece yüksektir. 2014’te yapılan Cinsel Davranış araştırmaları narsist insanların evlilikleri sırasında normal insanlara göre daha fazla aldatmaya yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. 


İstekleri karşılanmadığında mutsuz hissetme

İstekleri karşılanmadığında mutsuz hissetme

Narsist bir insanın odak noktası tamamen kendisi olduğu için seks sırasında da eğer kontrolün ondan gittiğini düşünüp isteklerinin yerine gelmediğini fark ederse kendini son derece mutsuz hissedebilir. Bu mutsuzlukla birlikte saldırganlaşması ve manipülasyona başvurması da muhtemeldir.

Empati yoksunluğu

Empati yoksunluğu

Narsisizm belirtileri gösteren bireyler ilişkide romantik ve duygusal olsalar bile karşı tarafın duygularını anlama konusunda eksik oldukları için ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürmekte zorlanırlar. Kendi duygu ve düşünceleri daima ön planda olduğundan birlikte oldukları insanın içinde bulunduğu ruh halini kavramakta güçlük çekerler. Eğer suçlandıkları veya zan altında kaldıkları bir durum olursa hatalarını kabul etmeyerek karşı tarafa saldırma eğilimi gösterirler.


İltifattan beslenme

İltifattan beslenme

Narsist kişiler karşılarındaki insanlardan övgü, destek ve beğeni içerikli cümleler duymayı severler. Bu cümleler onlara kendilerini güçlü hissettirir, özgüvenlerini tazeler. Ayrıca narsisizm, kişinin kendisi yükselirken başkalarının düşüşünden keyif alması durumunu destekler. Bu nedenle iltifat karşısında kendilerini iyi hissederken başkalarından üstün olma duygusuyla da bu hissi perçinlerler.


Arkadaş eksikliği

Arkadaş eksikliği

Genel bir gözleme göre, narsistlik eğilimi olan bireylerin uzun süreli arkadaşlık ilişkileri yoktur. Çünkü yukarıdaki empati eksikliği örneğinde de bahsedildiği gibi karşılarındaki insanların duygu, düşünce ve beklentilerini anlamakta zorluk yaşarlar. Bu nedenle hayatlarına giren insanların belirli bir süre sonra uzaklaşmaları gözlemlenebilen bir durumdur. Ayrıca narsist bireyler, ilişki içerisindeyken birlikte oldukları insanın kendi arkadaşlarıyla görüşmesine saldırganlık gösterebilirler, kendileriyle vakit geçirmesi için baskıda bulunabilirler.

Konuşmanızı sürekli böler

Konuşmanızı sürekli böler

Narsistler, konuşma esnasında size cümlenizi bitirme fırsatını asla tanımaz. Bir narsist konuşmanızı böler ve konuyu anında kendine çevirmeyi iyi becerir. Sizinle ilgili konulara çok fazla ilgi göstermez.

Sahte bir imaj

Sahte bir imaj

Birçok narsist yaptığı şeyleri hep kendilerini iyi göstermek ve başkalarının ilgisini çekmek için yapar. Bu kompleks sosyal, maddi ya da fiziki şekillerde ortaya çıkabilir. Narsistler, kendilerini olmak istediği gibi göstermek adına insanları, cisimleri, statüleri kullanır. Dışarıya her daim ‘Ben sizden daha iyiyim’ mesajı vermeye çalışan narsistler, kendilerinin özel olduğuna ve herkesin sevgisine layık olduklarına inanır.

Negatif yayma

Negatif yayma

Narsistlerin çoğu ilgi çekmek için içlerindeki negatif duyguları yaymaya ve yükseltmeye bayılır. Bu sayede size kendinizi güvensiz ve denge dışında hissettirerek kendisini güçlü hisseder. Onun görüşüyle zıt düşer ya da beklentilerini karşılayamazsanız sizi anında silebilir. Eleştiriye aşırı derecede hassas olan narsistler, eleştiri karşısında ya aşırı tepki vererek kavga eder ya da kaçmayı tercih eder.

Dengesiz tepkiler

Dengesiz tepkiler

Narsist bir insanla birlikteyseniz ve ilişkinizi sonlandırmaya karar verdiyseniz muhtemelen ilk tepkileri panik olacaktır ve ilişkiyi düzeltmek için her şeyi yapacaklarını söyleyeceklerdir. Çünkü bu bireyler terk edilmekten, sevilmemekten ve reddedilmekten korkarlar. Ancak ilişkinin gerçekten bittiğini ve karşı tarafın fikrinin değişmeyeceğini fark ettiklerinde ani bir değişimle karşı tarafa kin ve öfke duyarak öç almaya çalışırlar. Ya da direkt olarak başka insanlarla birlikte olmayı tercih ederler. Narsist kişiler için imaj, her şeyden daha önemli olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 25-35 yaş arası kadınların erkeklerden beklediği 10 davranış