Narsistlik nedir? Narsistlikten kurtulmanın 9 yolu

Her insanın kendini sevmesi gerektiği bir gerçek. Ancak bazı insanlar bu konuyu biraz yanlış anlayıp durumu fazla abartabiliyorlar. Narsist insanlarla hayatımızın her alanında karşılaşmamız mümkün. Özellikle de modern çağın getirdiği popülerlik duygusu narsisizmin farkında olmadan daha da yayılmasına yol açmış olabilir. Peki narsistlik nedir? Narsist olduğumuzu nasıl anlarız? Narsist kişilik bozukluğu nedir? Narsistlik psikolojik bir sorun mu? Tüm bu soruların cevapları ve narsistlikten kurtulmanın 9 yolu haberimizde.

17 Haziran 2020, Çarşamba 14:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Narsist, kendilerini aşırı beğenen, kendini herkesten üstün gören, sürekli ilgi ve onay bekleyen kişilere deniyor. Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler kendilerine hayranlık duymak için derin bir ihtiyaca sahip ve çoğunlukla benmerkezci olurlar. Bu nedenle narsist kişilik bozukluğu bir psikolojik sorundur.

Narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiler en güzel, en yakışıklı ve en başarılı kişilerin kendileri olduğunu düşünürler. Ancak buna rağmen öz saygıları oldukça düşüktür. Bu kişilik bozukluğu erkeklerde daha fazla görülüyor.

Narsist kişilik bozukluğuna neden olan durumların başında kötü ebeveynler geliyor. Eğer anne-baba aşırı otoriter veya mükemmeliyetçi ise, çocukta şişirilmiş bir ego ve üstünlük duygusu oluşuyor.

Narsist olduğumuzu nasıl anlarız?

Narsist olduğumuzu nasıl anlarız?

Aşağıdaki özelliklerden en az 5 tanesi sizde varsa, narsist kişilik bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Elbette bunun için bir uzmana başvurmanızda her zaman fayda var.

  • Abartılı bir biçimde kendini önemseme
  • Sınırsız başarı, güç, güzellik ve ideal aşk hayalleriyle meşgul olma
  • Kendinin “özel” olduğuna inanma ve sadece kendi gibi özel insanlar tarafından anlaşılabileceğini düşünme
  • Başkalarının kendisine aşırı derecede hayranlık duymasına ihtiyaç hissetme
  • Başkalarının kendi beklentisine uymasını ve kendisine diğerlerinden daha iyi davranmasını bekleme
  • İnsanları kendi çıkarları için kullanma
  • Empati (bir insanın kendini başkasının yerine koyarak duygularını anlamasıdır) eksikliği
  • Başkalarını kıskanma ve başkalarının kendisini kıskandığını düşünme
  • Küstah, kibirli davranma eğilimi

Narsistlikten kurtulmanın 9 yolu

Narsistlikten kurtulmanın 9 yolu

1-Tetikleyiciyi bulun

Sizce olumsuz duygular oluşturan kişileri, davranışları, kelimeleri belirleyin. Hangi durumlara aşırı tepki veriyorsanız onlar sizin tetikleyicinizdir. Sebebini bilirseniz, daha kolay baş edebilirsiniz.

2-Empatiyi deneyin

Başkalarını düşünmek narsist insanlar için oldukça zor olsa da insanları en iyi eğiten şey empati kurmaktır. Bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

3-İyi insan olmaya çalışın

3-İyi insan olmaya çalışın

Daha dürüst, daha iyi bir insan olmaya çalışarak hayatınıza yön verebilirsiniz. Daha iyi kararlar alın ve bunun için çabalayın.

4-Dürtülerinizi yönetin

Narsist insanlar her şeye sahip olmak ve her şeye ulaşmak ister. İstediğiniz şeyi elde etmeye çalışmadan önce iyi düşünmenizde fayda var. Aksi halde geri dönülmesi imkansız hatalar yapabilirsiniz.

5-Değiştirmek istediğiniz şeyleri düşünün

Dürtülerinizi, tetikleyicilerinizi öğrendikten sonra sırada kendinizde değiştirmek istediğiniz özelliği bulmaya geliyor. Sizi iyi insan yapacak olan özellikleri belirleyin ve kendinizi bu konuda geliştirin. Mesela sokak hayvanlarını beslemeyi bir görev edinin.

6-İnsanlarla iyi ilişkiler kurun

6-İnsanlarla iyi ilişkiler kurun

Narsist olan tek kişi siz değilsiniz. Bu sorunla yaşayan belki de milyonlarca insan var. İnsanlarla daha derin bağlar kurmaya özen göstermelisiniz. Her insan sizi yarı yolda bırakacak ya da sizi üzecek diye bir durum yok! En iyi birikim iyi insanlardır bunu unutmayın.

7-Sorumluluk alın

Sorumluluk almak narsist bir insan için zor olabilir ancak en iyi eğitmenlerden biri de sorumluluktur. Bir olayda sizde de hata payı varsa bunu söyleyin ve yaptığınız hatanın sorumluluğunu üstlenin.

8-Şükredin

Dışarıda sizin yaşadığınız hayatı yaşayamayan o kadar insan var ki! Elinizdekilerin kıyametini bilin ve her sabah şükredin. Yaşadığınız için, sahip olduklarınız için ve aileniz için. Hayatınızdan minnettarlık duymaya başladığınız zaman iyileşmeye daha da yaklaşacaksınız.

9-Psikoterapiyi deneyin

Günümüzde psikoterapi teknikleri oldukça gelişti. Tedaviler genellikle farklı tiplerde psikoterapi ve meditasyonlardan oluşuyor. Bunu için uzman desteği alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En verimli ve zirvede olduğumuz yaşlar belli oldu