NASA, Avustralya'daki yangını görüntüledi

Avustralya'da 4 ay önce başlayan ve hala söndürülemeyen yangınlar bölgedeki canlı yaşamı için büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Yangınların sürdüğü bölgeye dair NASA'dan yeni bir fotoğraf paylaşıldı.

09 Ocak 2020, Perşembe 09:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

NASA 4 aydır yangınların devam ettiği Avustalya'nın fotoğrafını paylaştı. NASA'nın yayınladığı bu görüntü 16 Aralık 2019 tarihinde çekildi ve yangının boyutları elbette bugünden çok daha uzaktı. Ancak Avustralya'nın uzaydan görülen son hali içler acısı oldu.

Bu fotoğraf Avustalya'nın Kanguru Adası'nda 7 Ocak 2019 tarihinde kayda alındı. Maalesef yangının dehşeti haritada kendini fazlasıyla gösteriyor ve dev kıtanın sol kısmı kıpkırmızı görünüyor.

BBC'nin haberine göre NASA yetkilileri "ekolojik bir trajedi" diye tanımlandıkları yangında üçte biri koruma altındaki doğal parklardan oluşan adada 155 bin hektarlık bir alanının yandığının tahmin edildiğini açıkladı.

Güney Avustralya eyaletine bağlı Kanguru Adası, denizaslanları, koala, ornitorenk ve kıtaya özgü pek çok kuş türüyle biliniyor. Eyalet hükümeti yetkililerine göre Kanguru Adası'ndaki yangınlar Aralık'tan beri devam ediyor. Yangında şimdiye kadar iki kişinin öldüğü açıklandı. Uzmanlar, adada en az 25 bin koalanın öldüğünü belirtiyor.

Ağustos ayında bu yana orman yangınında en az 24 kişinin öldüğü ve 28 kişinin kayıp olduğu kayıtlara geçti. Yangınların yaşadığı bölgelerinin yakınındaki kasabalarda gökyüzü kızıla büründü ve zehirli duman bulutuyla kaplandı. 


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kane Tanaka, 117. yaş gününü kutlayarak 'dünyanın en yaşlı insanı' rekorunu geliştirdi