NASA uzay yemeği satacak

Emekliye ayrılan uzay mekiklerinde astronotlara verilen uzay yemeği tepsileri okullara ve kurumlara 'eğitim amaçlı' olarak satılacak

14 Eylül 2011, Çarşamba 22:47
A A

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kullanımdan kaldırılan uzay mekikleri programından kalma astronot yemekleri ve ısı kalkanı seramiklerini ABD'deki okullara satacak.

NASA, tüketilmesini önermediği 350 suyu alınmış astronot yemeği ile 3 bin termal seramiği ilk isteyen okullara teslim edecek.

Emekliye ayrılan uzay mekiklerinin sergileneceği Los Angeles, York, Florida ve Washington bölgesi dışındaki okullara verilecek, bir astronot yemeği (1 antre, 1 tatlı ve 1 içecek) 28 dolara (yaklaşık 48 TL) ve bir ısı kalkanı seramiği de 23,40 dolara (yaklaşık 40 TL) satılacak.

NASA, okullara gönderilecek seramiklerin mekiklerin üzerinden sökülmeyeceğini, bunların test seramikleri olacağını bildirdi.

Mekiklerin gösterge panelleri, pilot koltukları, iniş takımları gibi birçok parçası ülkedeki çeşitli müze ve yerlerde de sergilenecek.

Mekiklerin ısı kalkanında kullanılan seramikler ayrıca hatıra eşya olarak son derece gözde bir parça.

Kennedy Uzay Merkezinin bir çalışanı hakkında bu yıl içinde ısı kalkanı seramiklerini eBay'de tanesi 600 ila 800 dolardan sattığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.