Nasıl daha "çevre dostu" olunur?

Savurgan bir yaşam tarzı yaşamaktan bıktıysanız ve bu yeni yılda daha çevre dostu bir yaşam tarzı yaşamaya karar verdiyseniz, hayatınızdaki tüm büyük değişiklikler konusunda biraz bunalmış hissedebilirsiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz yeni bir şeye başlamak stresli olabilir. İçiniz rahat olsun, en zor adımı çoktan tamamladınız – bir değişiklik yapmaya karar verdiniz. Çevre dostu çözümünüzün daha zor adımlarının üstesinden gelmeden önce kolayca yapabileceğiniz daha küçük değişikliklere odaklanın. Daha çevre dostu bir yaşam tarzı sürmenize yardımcı olmak için günlük yaşamınızda yapabileceğiniz bazı kolay ve küçük değişiklikler şunlardır:

20 Ağustos 2021, Cuma 12:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÇEVRE DOSTU BİR YAŞAMA "MERHABA" DİYİN

ÇEVRE DOSTU BİR YAŞAMA "MERHABA" DİYİN

Çevre dostu yaşama doğru attığınız her adım dünyaya yardımcı olur. Çevre için tek başınıza yapabileceğiniz çok fazla şey var, size uygun olanlarını seçin ve çevre dostu bir yaşama adım atın.

GÜNLÜK YAŞAMINIZDA YAPABİLECEĞİNİZ DEĞİŞİKLİKLERİ SEÇİN

GÜNLÜK YAŞAMINIZDA YAPABİLECEĞİNİZ DEĞİŞİKLİKLERİ SEÇİN

Günlük yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler büyük fark yaratacaktır. Çevre bilinciyle bu bilgilere sahip olmak için yaptığınız bu araştırmanın bile daha iyi bir dünya için önemli bir adım olduğunu bilmelisiniz.

Çevre bilinci kazanmak ve çevre bilincini yaymak oldukça kolay ve etkili!

KAPATIN!

KAPATIN!

Enerji tasarrufu, karbon ayak izinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Elektriklerinizi bekleme modunda bırakmak gereksiz yere enerji tüketir.

Kapatma düğmesine basmayı alışkanlık haline getirmek, hem çevreye hem de faturalarınıza yansıyacak önemli bir fark yaratacaktır.

ENERJİ KULLANIMINIZI BİLİNÇLİ HALE GETİRİN

ENERJİ KULLANIMINIZI BİLİNÇLİ HALE GETİRİN

Evinizde kullandığınız enerjiyi azaltmanın birçok yolu vardır. Bunlar daha küçük enerji faturalarına ve cebinizde daha fazla paraya yol açacaktır! 

Bu sizin için bir kazanç ve Dünya için bir kazançtır. Termostatınızı kışın düşürerek ve yazın yükselterek başlayın. 

Aletleri kullanılmadıklarında fişten çekin, mümkün olan tüm giysileri soğukta yıkayın (Worldwatch Enstitüsüne göre, çamaşırları makinede yıkamak için kullanılan enerjinin yüzde 85'i suyu ısıtmaya gider) ve çamaşırlarınızı kurutmak için bir kurutma rafı veya çamaşır ipi kullanın.

Evdeki enerjinizi azaltmak, kelimenin tam anlamıyla bir düğmeye tıklamak kadar kolaydır. Tüm bu adımları aynı anda atmaktan rahatsızlık duyuyor musunuz? Eviniz tamamen enerji verimli olana kadar birer birer deneyin!

DAHA AZ KAĞIT KULLANIN

DAHA AZ KAĞIT KULLANIN

Bugün içinde yaşadığımız dünya bilgisayarlara ve dijital teknolojiye çok daha fazla bağımlı. Bir defter, hatta bir kağıt parçası kullanmadan bir gün geçirmek kolaydır. Ne kadar az kağıt kullanırsanız, o kadar az kağıt üretilir ve ormanlarımızı o kadar çok ağaç doldurur.


GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

EPA'ya göre bir kısa ton (0,91 ton) kağıdı geri dönüştürerek 17 olgun ağacı kurtarabilirsiniz

İşinizde veya okulda kağıt kullanmanız şartsa yine de kullandığınız kağıtları geri dönüştürerek fark yaratabilirsiniz. Bugün, belediye katı atıklarının yüzde 40'ından fazlası kağıt ve kağıt ürünleridir. 

Geri dönüştürülmüş ve kullanılmış sayfalardan kağıt oluşturmak, "bakire" kağıt oluşturmaktan daha az enerji gerektirir. Geri dönüşüm kolaydır ve yeşil yaşamanın en iyi yollarından biridir.

TUVALET KAĞIDI KULLANIMINI AZALTIN

TUVALET KAĞIDI KULLANIMINI AZALTIN

Tuvalet kağıdı kullanımının bir kolaylık olduğuna şüphe yok, bugün toplumumuzda vazgeçilmez bir şey. Ancak çevreye de zarar verir. Örneğin, bir Amerikalının ortalama tuvalet kağıdı kullanımı haftada 3 rulodur.

Bu tüketim ormanları yok eder ve iklim değişikliğini önemli ölçüde etkiler.

İhtiyacınızdan fazlasını kullanmak yalnızca çevreye zarar veren bir el alışkanlığı... Tuvalet kağıtlarını daha ihtiyatlı kullanın.

Geri dönüştürülmüş kağıtları tercih edin. % 100 ekolojik tuvalet kağıdı üreten bir şirket olan "Who Gives a Crap" de bulunuyor.

KAĞIT HAVLU YERİNE GERİ DÖNÜŞTÜREN BEZLERİ TERCİH EDİN

KAĞIT HAVLU YERİNE GERİ DÖNÜŞTÜREN BEZLERİ TERCİH EDİN

Bahar temizliğini yapmaya hazır olduğunuzda markete koşup bir düzine rulo kağıt havlu almak yerine, eski bir tişörtü veya başka bir giysiyi kesin ve onu bez olarak kullanın. 

Nasıl olsa çöpe atacaktınız, neden aynı anda hem biraz para hem de gezegen biriktirmiyorsunuz? 

Kullandığınız tüm paçavraları bir sepette toplayın ve hepsini aynı anda yıkayın. Kullan, yeniden kullan ve tekrarla!

PLASTİK KULLANIMINI AZALTIN

PLASTİK KULLANIMINI AZALTIN

Plastik şişeler oldukça sık kullanılan çevreye ve doğaya en çok zarar veren şeylerdir. Sıcak bir gün de alışveriş için gezinirken kaç tane pet şişe su aldığınızı düşünsenize... Kendinize bir matara edinebilirsiniz ve cam şişelerde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Plastik hayatımızın her alanına girmiş görünüyor. Ancak, vazgeçmek sandığınız kadar zor değil - alışverişe giderken yanınızda bir bez çanta getirin, meyve ve sebzelerinizi kapsız almayı tercih edin ve şişelenmiş su almayı bırakın.

PLASTİK KULLANIMINI AZALTIN

PLASTİK KULLANIMINI AZALTIN

Çoğu mağaza, savurgan genel plastik ve kağıt torbalarına alternatif bir kanvas çanta sunar. Bir kanvas çanta elde etmek için küçük bir miktara mal olsa da, aslında düşündüğünüzden çok daha faydalıdır.

Bir kanvas çanta, geleneksel bir plastik veya kağıt torbadan daha sağlamdır ve daha fazla eşya alabilir. 

Bir kanvas çanta, eşyaları saklamak veya taşınırken eşyaları paketlemek için de kullanılabilir - bu, onu birden fazla şekilde kullanışlı hale getirir. 

Ebeveynler, üniversiteye gitmek üzere olan çocuklarınız varsa, birkaç kanvas çantaya yatırım yapmak harika bir hediye olacaktır. 

DOĞRU AMPÜLÜ SATIN ALIN

DOĞRU AMPÜLÜ SATIN ALIN

Bugün ampullerinizi hemen değiştirmeyin elbette çünkü bu da bir israf olacaktır ancak bir dahaki sefere ampullerinizden biri yandığında daha çevre dostu bir marka ile değiştirin. 

Eski ampulünüzü kompakt bir floresan lamba ile değiştirin. CFL ampuller, normal akkor ampullerden beş kat daha uzun süre dayanabilir ve çok daha az elektrik tüketebilir. Ayrıca, daha parlaktırlar, bu da evinizde daha az lamba kullanmaktan kurtulabileceğiniz anlamına gelir!

SU İSRAFINA KARŞI DAHA BİLİNÇLİ DAVRANIN

SU İSRAFINA KARŞI DAHA BİLİNÇLİ DAVRANIN

 Daha az su kullanarak ve şişelenmiş su alımlarınızı azaltarak daha çevre dostu bir yaşam tarzı yaşayabilirsiniz. Sabahları daha kısa bir duş alın veya düşük akışlı bir duş başlığı takın. 

Düşük akışlı bir duş başlığına yapılan yatırım, bir sonraki su faturanızı aldığınızda buna değecektir ve bir öncekinden önemli ölçüde daha düşüktür. Şişelenmiş su alımlarını azaltmak kolaydır. 

Musluk suyunun en lezzetli olmadığı bir bölgede yaşıyor olsanız bile, bir su filtresi satın almak, o ironik tadın bir kısmını suyunuzdan uzaklaştıracak ve şişelenmiş su standartlarınıza göre arıtacaktır. Ayrıca, bir su filtresi, daha fazla şişelenmiş su satın almak için mağazaya gittikten sonra seyahate çıkmanız gerekmediğinde, uzun vadede size para kazandıracak!

DAHA AZ ET YİYİN

DAHA AZ ET YİYİN

İster inanın ister inanmayın, et tüketiminizi azaltmak çevrede büyük bir fark yaratabilir.

Dünya yüzeyinin yüzde 30'undan fazlası, hayvancılık yetiştirmek ve desteklemek için kullanılıyor. Bir Birleşmiş Milletler araştırmasına göre, “hayvancılık sektörü, insanla ilgili faaliyetlerden kaynaklanan CO2'nin yüzde 9'unu oluşturuyor, ancak daha da zararlı sera gazlarından çok daha büyük bir pay üretiyor. 

CO2'nin Küresel Isınma Potansiyelinin (GWP) 296 katı olan insan kaynaklı nitröz oksidin yüzde 65'ini üretiyor.” Et tüketiminizi azaltmak, GWP gazlarının genel emisyonunu azaltmada önemli bir adımdır. Daha az hayvancılık aynı zamanda keyfini çıkarabileceğimiz ve rekreasyon için kullanabileceğimiz daha fazla arazi anlamına gelir. 

Et ağırlıklı bazı öğünlerinizi sebze ile değiştirmeyi veya daha fazla deniz ürünü yemeyi düşünün!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebek yarasaların insanlar gibi gevezelik ettiği ortaya çıktı