Ne İzlesek? Christopher Nolan filmleri

5 Milyar dolar gişe başarısı... 36 Oscar adaylığı, 10 ödül! İngiliz film yönetmeni, senarist ve yapımcı Christopher Nolan bugün 51. doğum gününü kutluyor. Following ile başladığı yönetmenlik kariyerinde; Aralarından Kara Şövalye (The Dark Knight) üçlemesi ve Başlangıç (Inception) gibi ses getiren projelerin bulunduğu filmleri dünya çapında 5 milyar dolardan fazla gişe yapan yönetmen son olarak Tenet ile adından söz etttirdi. Nolan'ın bugüne kadar imza attığı filmlerden hala izlemedikleriniz varsa, bu hafta sonu izlemeniz için harika bir fikir olabilir.

31 Temmuz 2021, Cumartesi 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
DOODLEBUG 1997 IMBD:7.1

DOODLEBUG 1997 IMBD:7.1

Doodlebug, 1997 yapımı Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği siyah - beyaz çekilen psikolojik gerilim türü kısa film. 3 dakikalık kısa filmin sinematografisi ve kurgusu da Nolan'a aittir.

Hikâye bir dairede bir adamın yerde kıpırdayan bir şeyi yakalamaya çalışmasıyla başlıyor. Dikkatli bir şekilde bir süre takip ettikten sonra duruyor ve elbisesinin altında kıstırıyor. Elbisesini kaldırdıktan sonra onun kendisinin küçük bir halinin olduğunu görüyor. Sonra elindeki terlikle ona vuruyor. Sonrasında ise arkasında kendisinin büyük bir hali beliriyor ve oda gördüğü küçük haline elindeki terlikle vuruyor. Yani her büyük olanın gördüğü küçük hali aslında kendisinin bir saniye sonra yapacağını gösteriyor.  

TAKİP 1998 IMDb: 7.5

TAKİP 1998 IMDb: 7.5

Takip, Christopher Nolan'ın yazıp yönettiği 1998 yapımı İngiliz neo-noir suç dram filmi. Film Londra sokaklarında yabancıları takip eden ve başarısız olduğu zaman mesafeyi korumak için suçlu yer altı dünyasına çekilen genç bir adamın hikâyesini anlatıyor.

AKIL DEFTERİ 2000 IMDb: 8,4

AKIL DEFTERİ 2000 IMDb: 8,4

Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. ... Ne yazık ki Leonard'ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, yaşadığı, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı.

BATMAN BAŞLIYOR 2005 IMDb: 8,2

BATMAN BAŞLIYOR 2005 IMDb: 8,2

Ailesinin öldürülmesinin ardından muazzam bir servetin sahibi olsa da, büyük hayal kırıklığı yaşayan Bruce Wayne (Christian Bale), adaletsizlikle savaşmanın yollarını bulmak, ve güçsüzleri korkuya boğanlara gözdağı vermek amacıyla dünyayı dolaşır.

PRESTİJ 2006 IMDb: 8,5

PRESTİJ 2006 IMDb: 8,5

Dram ve gerilim ögelerinin ustaca işlendiği Prestij, beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli bir öykü içeriyor. İki sahne sihirbazı sonu belirsiz bir rekabete girişir ve birbirlerinin meslek sırlarını açığa çıkartmak için çaba gösterirler. Bu iki sihirbazın hareketlerinin sonucu tehlikeli ve ölümcül olur.

KARA ŞOVALYE 2008 IMDb: 9.0

KARA ŞOVALYE 2008 IMDb: 9.0

Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Heath Ledger, Michael Caine gibi oyuncuların rol aldığı filmde, halk için büyük tehdit oluşturan Joker'in Gotham sokaklarını kaosa sürüklemesi ve Batman'in şehri bu kaostan kurtarmak için verdiği mücadele konu ediliyor.

Tüm suçlardan arındırılarak güvenli bir yaşam alanı haline getirilen Gotham sokaklarında yeniden ortaya çıkan Joker, şehri kaosa sürükleyerek halk için büyük bir tehdit arz etmektedir. Bu duruma duyarsız kalmayan ve kolları sıvayan Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile birlikte suçtan ve suçlulardan temizlediği Gotham sokaklarında yeniden güvenli bir ortam yaratmak için Joker'in peşine düşer. Fakat Joker ile baş etmesi kolay olmayacaktır. Gotham'ı eskiden olduğu gibi karmaşa dolu günler beklerken Batman kendi varlığının da şehre zarar verdiğini düşünmeye başlar.

BAŞLANGIÇ 2010 IMDb: 8,8

BAŞLANGIÇ 2010 IMDb: 8,8

Dom Cobb çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkararak onları çalmaktır. Cobb'un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır.

KARA ŞOVALYE YÜKSELİYOR 2012 IMDb: 8,4

KARA ŞOVALYE YÜKSELİYOR 2012 IMDb: 8,4

Kara Şövalye Yükseliyor'da terörist lider Bane'nin yaptığı gizli planları durdurmaya bu sefer ne Bruce Wayne'nin ne de Batman'in gücü yeter. Kedikadın Selina Kyle'ı da kendi safına çeken Bane, Gotham kentini ve halkını ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakacaktır.

MAN OF STEEL  2013 IMDb: 7,0

MAN OF STEEL 2013 IMDb: 7,0

Yeni Superman filminde Clark, nasıl kullanacağını hiç bilmediği, birtakım sıra dışı güçlere sahip bir çocuktur. Bir gün okul servisi bir kaza geçirip, içinde çocuklarla birlikte nehre uçar. Fakat bu olay onun diğerlerinden oldukça "farklı" bir çocuk olduğunu da bariz biçimde ortaya çıkartacaktır.

YILDIZLARARASI 2014 IMDb: 8,6

YILDIZLARARASI 2014 IMDb: 8,6

Yakın gelecekte geçen filmde yaşam, iklim değişikliklerine bağlı olarak artan kuraklık sebebiyle tehlike içerisindedir. Kuraklık insanlığı yok olma tehlikesi ile baş başa bırakmıştır. Tam bu esnada keşfedilen bir solucan deliği, insanlığın kurtulma umudunun yeşermesine sebep olur.

DUNKIRK 2017 IMDb: 7,9

DUNKIRK 2017 IMDb: 7,9

Christopher Nolan'ın onuncu uzun metrajlı filmi olan Dunkirk, II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen sıra dışı Dunkirk tahliyesini anlatıyor ve 400.000 askerin düşmanlar yüzünden Dunkirk sahilinde kapana kısılmalarını ve evlerine ulaşmak için verdiği mücadeleye odaklanıyor.

TENET 2020 IMDb: 7,4

TENET 2020 IMDb: 7,4

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini konu ediyor. Gerçek zamanın ötesinde bir yerde uluslararası bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan kahraman, dünyayı kurtarabilmek için savaşmak zorunda kalır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Frida Kahlo'nun inanılmaz hayatı hakkında 9 gerçek